Przewodnik dla protestujących. Jakie mamy prawa i o czym należy pamiętać? [PODCASTY]

Co robić, jeśli zatrzyma nas policja? Przyjąć mandat? Czy nagrywać zdarzenia podczas manifestacji? Jakie prawa nam przysługują? Na te i wiele innych pytań odpowiadają goście naszych audycji i podcastów. Zapraszamy do słuchania!

Czy rozmawiać z policjantem? Czy warto składać wyjaśnienia? Kiedy lepiej milczeć? Czy iść na komendę? Przyjąć mandat czy iść do sądu? A co, jeśli nie masz jeszcze 17 lat? Czy możesz dostać wyrok, nie będąc nawet w sądzie?

Na powyższe, i wiele więcej pytań w podcaście Wolnych Sądów - "Na prawo patrz!" odpowiadają praktycy: adwokatka Marta Tomkiewicz i adwokat Paweł Murawski. 

Co to znaczy "brać czynny udział w zbiegowisku"? Czy można zatrzymać kogoś, kto w czasie manifestacji nie ma na twarzy maseczki? Czy zawsze należy przyjmować mandat? A może z automatu go nie przyjmować? Jedno jest pewne - nagrywać i notować. Ale... czy od razu publikować na Facebooku czy YouTube?

W kolejnym odcinku podcasty prawniczka z inicjatywy Wolne Sądy wspólnie z gośćmi, adwokatką Martą Tomkiewicz i adwokatem Pawłem Murawskim rozkładają na czynniki pierwsze elementy i etapy policyjnej interwencji, do której może dojść w czasie manifestacji, i której mogą doświadczyć uczestnicy protestów. 

Adwokat z Inicjatywy Wolne Sądy Michał Wawrykiewicz komentował ostatnie działania policji wobec protestujących w Strajku Kobiet. Spytaliśmy o kwestię publikowania filmików z policjantami w czasie protestów, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wyjątek dziennikarski z niego. Jak to wygląda w praktyce? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Sylwia Gregorczyk-Abram z Wolnych Sądów tłumaczyła też, jak powinniśmy się przygotować do udziału w zgromadzeniu. Wyjaśniała czy protesty w świetle obowiązujących przepisów są nielegalne i czy są regulacje prawne, które mogą ich zakazać.

TOK FM PREMIUM