Krzysztof Szczerski wybiera się do Nowego Jorku. Prezydencki minister ma zostać ambasadorem przy ONZ

Jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Andrzeja Dudy ma zostać nowym polskim ambasadorem przy ONZ - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Krzysztof Szczerski w 2015 roku trafił do Kancelarii Prezydenta (by sekretarzem stanu, potem szefem Gabinetu Prezydenta RP), obecnie pełni funkcję pełnomocnika do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pochodzący z Krakowa politolog był posłem PiS i wiceministrem spraw zagranicznych.

Z informacji "DGP" wynika, że "wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku" Krzysztof Szczerski obejmie placówkę w Nowym Jorku. Ma zostać ambasadorem przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jak podkreśla gazeta, Szczerski nie chciał skomentować tych ustaleń.

Gazeta podkreśla, że współpracownik Andrzej Dudy ma zastąpić w Nowym Jorku Joannę Wronecką - dyplomatkę, która została nominowana na to stanowisko przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. "To właśnie tę nominację wypominano mu, gdy przygotowywana była rekonstrukcja rządu na początku 2018 r. Chociaż Wronecka była wiceministrem spraw zagranicznych w resorcie Waszczykowskiego, to wcześniej była także asystentką Włodzimierza Cimoszewicza" - dodaje "DGP".

Nazwisko Szczerskiego przez ostatnie lata pojawiało się kilkakrotnie. Miał być m.in. naszym unijnym komisarzem oraz zastępcą sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Ale za każdym razem kończyło się na pomysłach, planach - prezydencki minister pracy nie zmieniał.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM