Podcasty o wyborach czerwcowych. Posłuchaj rozmów o przełomowych wydarzeniach w historii Polski

Z okazji 4 czerwca przypominamy rozmowy dotyczące przebiegu pierwszych częściowo wolnych wyborów oraz drogi, która do nich doprowadziła.
Zobacz wideo

W piątek 4 czerwca obchodzimy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych wyborów do Senatu.

Wybory odbyły się w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Przypominamy podcasty z audycji TOK FM, które dotyczą tamtych zdarzeń.

O znaczeniu tych wyborów mówił w TOK FM prof. Padraic Kenney, amerykański historyk, badacz najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i Polski.

Dlaczego wszystko zaczęło się w Gdańsku? O to Karolina Głowacka pytała dra Jacka Kołtana oraz Adama Chereka. 

Rozmowy przy Okrągłym Stole to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Od tego rozpoczął się proces dynamicznych zmian ustrojowych w Polsce. - Okrągły Stół traktowaliśmy jako moment, w którym pokazujemy, że jesteśmy trwamy i nadal nam zależy na ideach Solidarności - mówiła w TOK FM Grażyna Staniszewska. 

- W plenerze, bez pieniędzy, w błyskawicznym tempie - tak z kolei działaczka pierwszej "Solidarności" wspomina kampanię przed wyborami z 4 czerwca.

Debata Wałęsa – Miodowicz odbyła się 30 listopada 1988 o godzinie 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej. Przyciągnęła ona przed ekrany 20 mln widzów.  Debatę transmitowano w TVP1. Tematem debaty były pluralizm związkowy i sytuacja polityczna w Polsce. Jej przebieg pozytywnie wpłynął na popularność "Solidarności". O jej znaczeniu z Karoliną Lewicką rozmawiał prof. Antoni Dudek.

Rok 1989 w rozmowie z Maciejem Zakrockim podsumowała Małgorzata Niezabitowska - rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego, Stanisław Ciosek - były ambasador, minister w czasach PRL  oraz działacz opozycji w PRL Zbigniew Janas.

DOSTĘP PREMIUM