Nadużycia seksualne w Kościele. TVN24 opublikował pierwszy odcinek reportażu "Bielmo"

"Bielmo" to kolejny po "Don Stanislao" reportaż Marcina Gutowskiego, który dotyczy nadużyć seksualnych w Kościele. Pierwszy odcinek cyklu, "KRÓLestwo" w Orchard Lake, jest już dostępny w internecie.
Zobacz wideo

TVN24 zapowiedział nową serię materiałów opowiadających o kolejnych przypadkach tuszowania przestępstw seksualnych w Kościele. Autorem cyklu reportaży zatytułowanych "Bielmo" jest Marcin Gutowski, autor reportażu "Don Stanislao" o Stanisławie Dziwiszu.

Jak informuje TVN24, Gutowski postanowił kontynuować poszukiwanie prawdy o roli, jaką otoczenie Jana Pawła II - i on sam - odgrywało w procederze tuszowania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele katolickim.

W pierwszym odcinku „skupia się na polonijnym seminarium w Orchard Lake niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych. Kształcą się tam polscy klerycy. Rektor seminarium, ks. Mirosław Król został oskarżony o molestowanie seksualne. Dziennikarz "Czarno na białym" dotarł do jego ofiar, a także zbadał powiązania Króla m.in. z polskimi biskupami, a zwłaszcza kardynałem Stanisławem Dziwiszem. To, co działo się w seminarium, rozmówcy Marcina Gutowskiego nazywają ‘skandalem Kościoła katolickiego’" – czytamy w zapowiedzi pierwszego materiału z nowego cyklu.

Reportaż można oglądać od poniedziałku 7 czerwca w TVN24 GO.

Opublikowany pod koniec 2020 roku reportaż "Don Stanislao" odbił się szerokim echem i rozpoczął dyskusję o roli, jaką rolę pełnił były metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, w czasach gdy był sekretarzem papieża Jana Pawła II.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM