Czego słuchać w weekend? Razem ze słuchaczami polecamy najciekawsze podcasty tygodnia

Których podcastów z ostatnich dni posłuchać? Poznajcie rekomendacje redakcji i słuchaczy!

Zastanawiacie się, które podcasty TOK FM z ostatniego tygodnia nadrobić? Swoimi rekomendacjami dzieli się wydawczyni Karolina Kłaczyńska. 

"Czy na tle innych państw Europy Polska jest szczęśliwym krajem?" - zapytało Polaków niedawno oko.press. O ile w ogólnym rozliczeniu odbiór ojczyzny wydaje się nie taki zły (54 proc. uważa, że tak), to już kiedy przyjrzymy się wynikom z podziałem na kategorie wiekowe, robi się co najmniej zastanawiająco - 70 proc. młodych uważa, że na tle Europy Polska szczęśliwym krajem nie jest. 

Czy to wina braku historycznej perspektywy, która dałaby młodym więcej pokory (urodzeni w okresie transformacji, bez doświadczenia PRL, II wojny światowej, nie rozpamiętujący zaborów)? A może to pierwsze pokolenie, które naprawdę może śmiało powiedzieć, że wie, jak żyje się w Europie? Czy ta ocena jest także oceną rządów "dobrej zmiany"? A może to przede wszystkim sygnał, że młodzi ludzie inaczej definiują szczęście i mają inne wartości niż ich rodzice i dziadkowie? 

Polecam bardzo ciekawą audycję Maćka Zakrockiego który w swoim programie gościł Piotra Pacewicza, redaktora naczelnego oko.press i prof. Krystyną Skarżyńską, psycholog społeczną. Dodatkowym smaczkiem w tej rozmowie są 3 różne perspektywy osób dojrzałych na młode pokolenie - w kolejności wcześniej wymienionych dyskutantów: marudno-sceptyczna, optymistyczno-ufna, życzliwie-umiarkowana. 

Jak na pytanie oko.press odpowiedziały osoby LGBT+? Możemy się domyślić, że gdyby sondaż wyodrębniał ich odpowiedzi, wynik w tym przypadku byłby jeszcze bardziej krytyczny - i nie mamy czemu się dziwić. Kampania nienawiści toczona przez rząd i KK odbija się na wszystkich sferach życia osób nieheteronormatywnych. 

Wg ostatniego raportu ILGA-Europe za rok 2020 (podsumowującego stan równouprawnia osób LGBT+) Polska drugi rok z rzędu zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Niepokojąco gonimy kraje niedemokratyczne, które nie respektują praw mniejszości, a w których często społeczność LGBT+ jest prześladowana. 

Jednym z mało rozpoznanych problemów, bardzo ważnym dla społeczności jest kwestia zagrożenia kryzysem bezdomności. Dlatego szczególnie polecam Państwu ostatnią rozmowę Kaśki Szustow w audycji "Lepiej późno niż wcale" o miejskich mieszkaniach treningowych i interwencyjnych dla osób LGBT+. Doświadczeniami Wrocławia, Poznania i Warszawy w tym wymiarze dzielili się działacze organizacji pozarządowych: Marta Radziszewska z fundacji Lambda Warszawa, Alina Szeptycka z Fundacji Kultura Równości z Wrocławia oraz Mateusz Sulwiński ze stowarzyszenia Grupa Stonewall. 

Czerwiec to oczywiście dla osób LGBT+ Miesiąc Dumy (bardziej znany jako Pride Month) - to czas podsumowań, ale nie zapominajmy, że także celebracji - dlatego polecam cykl rozmów Kaśki Szustow "Dziewczyny bez szafy" z inspirującymi kobietami niedającymi się wtłaczać w heteronormatywne ramy. Wśród dotychczasowych gościń m.in Marta Lempart, Sylwia Chutnik, Emilia Barabasz, Dorota Kotas, Natasza Parzymes. 

Karolina Kłaczyńska, wydawczyni

Słuchacze polecają!

O ulubione podcasty z tego tygodnia zapytaliśmy też słuchaczy i słuchaczki. - "Piecza". Redaktor Michał Janczura jest niesamowity w dialogach z tymi maluchami! Coś wspaniałego!!! - napisała na Facebooku pani Magda. 

Radiowy serial "Piecza" opowiada o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem.

W najnowszym, szóstym odcinku wracamy do historii Magdy i Tomka Czwojdzińskich z Głogowa, którzy w trzecim odcinku opowiadali o swej walce o adopcję Hani z FAS.

Co jeszcze rekomendują słuchacze? -  Cotygodniowe Podsumowanie Roku, zawsze - poleca pan Michał.

W ostatnim odcinku swojego podcastu Rafał Hirsch mówi o światowym ożywieniu gospodarczym, pomysłach na radzenie sobie z rajami podatkowymi i dość specyficznym pomyśle z Salwadoru.

TOK FM PREMIUM