Dwa sondaże i dwie wygrane rządzących. Uwagę przykuwa Konfederacja, która wygrywa z Lewicą

Sondaże poparcia dla partii publikuję "Superexpress" i Onet. Oba dają wygraną rządzącym. To, co najciekawsze dzieje się poza podium. Oba sondaże pokazują, że więcej osób chce głosować na Konfederację niż na Lewicę.
Zobacz wideo

Według badania przygotowanego przez Pollster dla "SE" na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 36 proc. badanych. Na drugim miejscu ruch Szymona Hołowni Polska 2050 - 23 proc., a na trzeciej Koalicja Obywatelska - 21 proc.

Od miesięcy na czwartym miejscu w sondażach znajdowała się Lewica, czyli SLD, Razem i Wiosna. Tym razem czwarta pozycja przypadła Konfederacji, którą popiera 7,99 proc. badanych. Na Lewicę chce głosować 6,32 proc.. A na PSL zaledwie 4,94 proc. wyborców. Taki wynik nie daje szans na wejście do parlamentu.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 26-27 czerwca na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Konfederacja z największym wzrostem poparcia

Wyniki sondażu IBRiS-u dla Onetu nie różnią się kolejnością partii. Zgodnie z tym badaniem PiS popiera 33,5 proc. wyborców. W końcu maja poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego deklarowało 34,9 proc. pytanych.

Za plecami PiS: Polska 2050, na którą chce głosować 17,9 proc. badanych (o 2,4 proc. mniej niż w poprzednim sondażu), KO, na którą chce głosować 16,1 proc. ankietowanych.

Na czwartym miejscu Konfederacja z największym wzrostem wśród wszystkich ugrupowań. Poparcie dla ugrupowania ugrupowanie Krzysztofa Bosaka i Janusza Korwin-Mikkego zadeklarowało 9,3 proc. badanych. Na koniec maja było to 4,5 proc.

Na Lewicę zagłosowałoby 8,3 proc. badanych (spadek poparcia o 0,1 proc.), a na PSL-Koalicję Polską - 5,4 proc. wyborców (wzrost o 0,4 proc.).

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 31 maja. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM