Rosja. Bez zaskoczenia: Jedna Rosja Putina z największym poparciem. Komuniści drugą siłą

W wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, prowadzi z ponad 48 proc. głosów - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 70 proc. głosów.

Według danych rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej drugie miejsce zajęła Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), na którą głosowało ok. 20 proc. głosów. Kolejne miejsca zajmują: populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), dowodzona przez Władimira Żyrinowskiego (niecałe 8 proc.), Sprawiedliwa Rosja (ok. 7,5 proc. głosów) i partia Nowi Ludzie (nieco ponad 5 proc.).

W kilku regionach Rosji, w tym w Moskwie, odbywało się głosowanie drogą elektroniczną. Wieczorem w niedzielę podano wyniki we wszystkich z nich oprócz Moskwy; ogłoszenie wyników ze stolicy wciąż się opóźnia.

Opozycja skupiona wokół Aleksieja Nawalnego mówi o oszustwie wyborczym.

Przed wyborami zostali z nich wyeliminowani kandydaci związani z Aleksiejem Nawalnym, a struktury opozycjonisty zostały uznane za organizacje ekstremistyczne. Nawalny nawoływał do głosowania przeciwko Jednej Rosji według strategii nazwanej "inteligentnym głosowaniem". Na żądanie władz strony internetowe i aplikacje na temat "inteligentnego głosowania" zostały zablokowane.

Tegoroczne wybory były pierwszymi w Rosji wyborami parlamentarnymi z trzydniowym głosowaniem. Takie rozwiązanie przyjęto w zeszłym roku podczas głosowania nad zmianami w konstytucji. Wówczas władze uzasadniały wydłużone głosowanie sytuacją epidemiczną w Rosji.

TOK FM PREMIUM