Koronawirus w Polsce. Ponad półtora tysiąca nowych przypadków. Najwięcej na Lubelszczyźnie [10 października]

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1527 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 5 osób.

Mamy 1 527 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu #COVID19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. 

Jak podaje resort, przypadki dotyczą województw: lubelskiego (322), mazowieckiego (317), podlaskiego (132), małopolskiego (96), śląskiego (83), podkarpackiego (77), zachodniopomorskiego (75), wielkopolskiego (68), pomorskiego (65), łódzkiego (63), dolnośląskiego (55), kujawsko-pomorskiego (35), lubuskiego (34), warmińsko-mazurskiego (34), opolskiego (25), świętokrzyskiego (17). 29 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

Wczoraj - w sobotę 9 października - resort zdrowia poinformował o 2012 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci 29 osób. To trzeci w mijającym tygodniu dzień z ponad dwoma tysiącami nowych zakażeń.

W piątek resort zdrowia informował o 1895 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 31 osób.

W czwartek - 7 października - potwierdzono 2007 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 29 osób. W środę - 6 października - resort zdrowia poinformował o 2085 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, czyli o 70 proc. więcej niż tydzień wcześniej. To pierwszy dzień podczas czwartej fali pandemii koronawirusa, gdy liczba nowych zakażeń przekroczyła 2 000.

Koronawirus w Polsce. Będą nowe obostrzenia?

Mimo szybko rosnącej liczby nowych zakażeń i małym zainteresowaniu szczepieniami rząd nie decyduje się na wprowadzanie drastyczniejszych obostrzeń. - Nie planujemy obostrzeń jeśli chodzi o gospodarkę, w tej chwili żadnego kraju w Europie na to nie stać. Jeżeli będziemy reagowali, to oczywiście punktowo w skali powiatowej. Mam nadzieję, że do takich obostrzeń nie dojdzie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wskazał, że lokalnie decyzje będą podejmować urzędnicy sanepidu. - Te wszystkie miejsca, gdzie jest dużo osób, gdzie ludzie się gromadzą, są blisko siebie, to będzie lokalna decyzja stacji sanitarnych, np. dotycząca szkół, imprez - wyliczał. 

Wcześniej min. Adam Niedzielski kilkukrotnie powtórzył, że w tym roku najprawdopodobniej nie będzie drastycznych obostrzeń dotyczących 1 listopada. A na pewno jakiekolwiek ograniczenia będą podejmowane wcześniej. Bo przed rokiem dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, że cmentarze będą zamknięta na czas dnia Wszystkich Świętych.

"Pandemia niezaszczepionych" 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja mówił w TOK FM, że czwarta fala pandemii koronawirusa jest falą niezaszczepionych. – To właśnie oni wymagają hospitalizacji. Ci, którzy zlekceważyli szczepienia teraz są niechlubnymi bohaterami pandemii. Wypróbowali na sobie, czym jest COVID-19 – powiedział.

Lekarz zaznaczał, że część z tych osób ciężko przechodzi zakażenie. – Nie bez skutków ubocznych, a część z tych osób po prostu umiera – mówił. Prof. Matyja podkreślał, że osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, praktycznie nie trafiają do szpitali, choć oczywiście zachorować mogą. – Tylko u nich infekcja COVID-19 przypomina lekkie przeziębienie – tłumaczył.

Przypomnijmy, że trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 mogą przyjmować pracownicy służby zdrowia, którzy mają kontakt z pacjentami, osoby o osłabionej odporności oraz ci, którzy skończyli 50 lat.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM