Ostatki 2022. Kiedy jest tłusty czwartek w 2022? Łasuchy już czekają
Najsmakowitsze i najsłodsze święto w roku, czyli tłusty czwartek, jest świętem ruchomym. Rozpoczyna on okres ostatków, zapustów czy mięsopustów, wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem, ponad 50 dni przed Wielkanocą i zapowiada koniec trwającego właśnie karnawału.
Zbliża się koniec karnawału 2022. Sprawdź kiedy wypada tłusty czwartek w tym roku i objadaj się bezkarnie
Święta wielkanocne 2022 będą w tym roku dość późno, bo w drugiej połowie kwietnia. Z tego też powodu, zgodnie z tradycją, tłusty czwartek w 2022 będziemy obchodzić 24 lutego. Tłusty czwartek 2022 to dzień, na który z radością czekają wszystkie łasuchy, a który zapowiada ostatki, czyli koniec karnawału. Okres zabawy zakończy się we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, która w tym roku przypada 2 marca i jest początkiem czasu Wielkiego Postu.
Czy wiesz kiedy tłusty czwartek stał się niepisanym świętem? Poznaj jego historię
Tłusty czwartek ma ciekawą historię, a jego początki sięgają aż starożytności. Wtedy to traktowano tłusty czwartek jako święto pożegnania zimy i witania zbliżającej się wiosny. Z pewnością lubiano ten dzień podobnie jak dzisiaj, bo świętowanie go polegało na wielkim ucztowaniu, a na stołach biesiadnych pojawiały się tłuste potrawy. Tę tradycję biesiadną kultywowano również w czasach przedchrześcijańskich w kulturze słowiańskiej.
Pączki, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się w polskiej kuchni zapustnej dopiero w XVII wieku i początkowo spożywano je głównie w kręgach dworskich i mieszczańskich. Pod koniec XIX wieku pojawiły się w tłusty czwartek także na wsi. Wcześniej pączki wcale nie były słodkie i miały postać chlebowego ciasta nadziewanego słoniną. Spożywano je z tłustym mięsem i suto zakrapiano mocnymi trunkami.
Swoją słodką, tak lubianą dzisiaj formę pączki zyskały dopiero w XVII wieku. Wkrótce też nabrały okrągłej formy, a dzięki dodatkowi drożdży, stały się też bardziej puszyste. Nazywano je nie tylko pączkami, ale też blinami, babałuchami, a na Śląsku kreplami.
Przyrządzone smakołyki zapustne nie mogły się zmarnować, dlatego mówiło się: kto w tłusty czwartek nie zje żadnego pączka, ten nie będzie miał szczęścia przez cały rok. Kiedyś, przyrządzając ostatkowe słodkości, nadziewano niektóre migdałem bądź orzechem włoskim. Uważano, że kto na taki trafi, będzie mieć w życiu dużo szczęścia.
Pulchne, okrągłe, nadziewane pączki nie są jedynymi smakołykami kojarzącymi się z historią tłustego czwartku. Oprócz nich spożywa się tego dnia słodkie smażone racuchy, oponki oraz bardzo popularne w Polsce faworki, zwane też chrustem - cienkie i bardzo kruche ciastka w kształcie wstążek. Ich nazwa została zapożyczona z języka francuskiego od słowa faveur (wąska wstążeczka, tasiemka jedwabna). Według historii związanej z tłustym czwartkiem, faworki zostały wymyślone zupełnie przypadkowo: podobno pewien młody cukiernik wrzucił niechcący do rozgrzanego oleju cienki pasek ciasta, przygotowanego do produkcji pączków. W trakcie smażenia ciasto zwinęło się w warkocz, a po doprawieniu cukrem okazało się niezłym ostatkowym rarytasem.
Faworki i pączki na tłusty czwartek, czyli najlepsze przepisy
Pączki, oponki, faworki zwane chrustem - tłusty czwartek 2022, czyli wielki dzień słodkiego obżarstwa zapowiadający koniec karnawału 2022 jest już coraz bliżej. Według badania GfK przeprowadzonego w 2017 r., tego dnia większość osób w Polsce zjada 2-3 pączki, które najczęściej kupuje w cukierni. 15 proc. respondentów przygotowuje pączki własnoręcznie w domu. Jakie pączki na tłusty czwartek wybiera większość Polaków?
Najbardziej lubimy tradycyjne przepisy na pączki: z nadzieniem z dżemu lub marmolady, najczęściej o smaku różanym. Także nadzienia z adwokatem, budyniem czy czekoladą cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. W Polsce od lat najbardziej lubiane są pączki ze słodkim nadzieniem, choć do łask wracają także wytrawne pączki, nadziewane boczkiem lub skwarkami.
Jeśli zaś chodzi o faworki, ich spożywanie w tłusty czwartek jest popularniejsze wśród kobiet, niż mężczyzn. Wiele kobiet decyduje się też na samodzielne przyrządzanie słodkości zwanej w Polsce chrustem.
Pojawia się też coraz więcej przepisów na tłusty czwartek dla wegan oraz osób nie mogących spożywać glutenu. W ofercie cukierni znaleźć można obecnie wszystkie możliwe warianty pączków na tłusty czwartek.
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
-
Próbowali zakłócić pokaz "Zielonej granicy". "Grupa chuliganów z wicemarszałkiem województwa"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Zaskakująca reakcja Mariusza Kamińskiego na atak na Borysa Budkę w Katowicach
- "Zielona granica" w Białystoku. Na pokazie wzruszenie, przed salą chuligani. "To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia"
- PiS wraca do tematu migrantów w nowym spocie. I uderza w Tuska
- Polski rząd sprzyja Ukrainie czy Rosji? Ekspert: Jesteśmy w dziwnym aliansie
- Ukraińcy w Polsce zawzięcie śledzą wymianę ciosów między Warszawą a Kijowem. "Smutno, że takie słowa padają"
- PiS przeszarżował z hejtem na "Zieloną Granicę"? "Potworna, prymitywna manipulacja"