16 statków emituje więcej trucizny niż wszystkie samochody świata

Szesnaście największych statków na świecie emituje więcej trujących związków siarki niż wszystkie samochody świata - do takich wniosków doszedł jeden z brytyjskich naukowców. O sprawie pisze Daily Mail.

Potężne statki, które właśnie dostarczają nam świąteczne produkty, mają silniki zużywające tyle paliwa, co elektrownia. Jednak w odróżnieniu od nich, czy samochodów, statki spalają najtańsze paliwo, które zawiera ogromne ilości związków siarki - substancji odpowiedzialnej np. za choroby płuc.

Badania, które przeprowadził brytyjski naukowiec Fred Pearce (związany z magazynem "New Scientist", gdzie pisze o zmianach klimatu, autor książki "Confessions Of An Eco Sinner"), dowodzą, że na morzach znajduje się obecnie 100 tys. statków, a ich liczba stale rośnie. Trujące substancje, które one emitują, mają bezpośredni związek z zwiększającymi się przypadkami zachorowań nie tylko na płuca, ale i serce. Największe zagrożenie zatrucia ma miejsce w okresie przedświątecznym, kiedy statki dostarczają zwiększoną ilość towarów.

Jeden z największych statków na świecie Emma Maersk może zmieścić 14 tys. kontenerów. Statek dostarczył już prezenty do Europy, obecnie jest w drodze powrotnej do Chin, gdzie wiezie zużyty papier, plastik i stare komputery. Emma to jeden z ośmiu bliźniaczych statków tego typu. Według obliczeń naukowców jeden taki statek może emitować aż 5 tys. ton siarki rocznie, tyle samo, co 50 mln samochodów.

James Covert z Uniwersytetu w Delawere oblicza, że w wyniku zanieczyszczeń emitowanych przez statki umiera na świecie około 64 tys. ludzi, z czego 27 tys. w Europie. Naukowiec przewiduje, że do 2012 r. liczba zgonów urośnie do 87 tys.

Greenpeace apeluje. Chcesz powstrzymać zmiany klimatu? Podpisz się

DOSTĘP PREMIUM