Ujawnili relacje świadków z 11/9. Na żywo

W trakcie ataku na World Trade Center i w poprzedzających go godzinach pracownicy administracji państwowej wysłali z pagerów ponad 500 tys. wiadomości tekstowych. Treść wiadomości ujawnił serwis Wikileaks. Wiadomości były publikowane w tym samym czasie, w jakim 11 września 2001 r. były wysyłane przez ich autorów. Pierwszą opublikowaną wiadomość wysłano o godzinie 3 w nocy.

Wikileaks to serwis, który umożliwia anonimowe publikowanie tajnych dokumentów. Jak deklaruje, dzięki temu czuwa nad przejrzystością działań polityków, rządów, organizacji

Przedstawiciele Wikileaks twierdzą, że treść wiadomości poznali dzięki służbom, które archiwizują informacje i połączenia telefoniczne związane z atakiem z 11 września. Nie wiadomo, o jakie służby chodzi i czy mowa o organizacji prywatnej czy rządowej.

Wiadomości tekstowe pochodzą od pracowników Pentagonu oraz funkcjonariuszy nowojorskiej policji. Są tam także automatyczne wiadomości wysyłane przez komputery do operatorów.

Wiadomości były na żywo publikowane na stronach serwisu . Pojawiały się dokładnie o tych samych godzinach, o jakich wysyłane były 11 września 2001 roku.

11 września minuta po minucie

Autorzy krótkich wiadomości wymieniają się informacjami, o tym co działo się na miejscu ataku. Jedna z wiadomości mówi o możliwej eksplozji w jednym z budynków WTC. Autor innej pisze o ewakuacji z budynków i wszczęciu alarmu.

Oto kilka z nich:

Godz. 7:05:57: Proszę nie opuszczajcie budynku. Jedna z wież właśnie się zawaliła! Proszę, proszę bądźcie ostrożni!

Godz. 9:31:51: WTC zostało trafione przez samolot z bombą .

Godz. 9:50:03: Są doniesienia, że krążący helikopter uderzył w budek Pentagonu . Nie jest jednak jasne, czy nie chodzi o Biały Dom. Trwa ewakuacja.

Godz. 11:20:52: U Eddiego i Paula w porządku. Paul jest wciąż zablokowany w budynku, który jest obok WTC.

Godz. 02:25:17: Zadzwoń na komórkę jak będziesz mógł. Zginął mi pager. Kocham Cię .

Godz. 05:20:30: Kochanie, chciałem powiedzieć, że bardzo Cię kocham. Martwię się. Nie chcę Cię stracić teraz, kiedy znów Cię odzyskałem. Jesteś dla mnie wszystkim. Bardzo Cię kocham.

TOK FM PREMIUM