Dwóch taterników rannych na Świnicy

Dwóch taterników zostało rannych w wypadku na Świnicy. Do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarła informacja, że wspinacze odpadli od ściany.

Akcja ratunkowa była trudna, bo nie można było użyć śmigłowca Sokół, który jest na przeglądzie, a maszyna słowacka nie mogła uczestniczyć w akcji z powodu silnego wiatru i mgły. Dlatego ratownicy samochodami dojechali na Halę Gąsienicową, a stamtąd pieszo doszli pod ścianę.

Okazało się jednak, że taternicy nie spadli do podstawy ściany. Jedna z tych osób spadła przez próg lodowy. Taternikom zaczęła pomagać inna grupa, która wspinała się w tamtym rejonie. Ratownikom TOPR zostało jedynie przetransportować rannych na noszach do bazy.

Edward Lichota zastępca naczelnika TOPR kierujący akcją ratunkową dodaje, że to właśnie wspinający się obok taternicy przetransportowali w dół ściany rannych kolegów. Dzięki temu poszkodowani w miarę szybko trafili do zakopiańskiego szpitala. Obecnie ranni taternicy są pod opieką zakopiańskich lekarzy.

DOSTĘP PREMIUM