Polański dziś ma wyjść z aresztu

Roman Polański może opuścić dziś szwajcarski areszt. Od soboty w domu reżysera w Gstaad specjaliści instalują urządzenia do monitoringu. Budynek jest w ten sposób przygotowywany do tego, aby Polański mógł w nim odbywać areszt domowy.

Jeżeli specjaliści od zabezpieczeń i monitoringu zdążą zainstalować urządzenia, a Roman Polański wpłaci kaucję, to jeszcze dziś będzie mógł opuścić areszt.

W ubiegłą środę Federalny Sąd Karny w Bellinzonie przychylił się do prośby reżysera o zwolnienie go za kaucją. Jej wysokość ustalono na równowartość około dwunastu milionów złotych. Polański będzie musiał nosić na nodze opaskę umożliwiającą elektroniczny dozór. Został też zobowiązany do pokrycia kosztów monitoringu. Reżyser nie będzie mógł opuszczać swojego domu. Będzie jednak mógł przyjmować gości, telefonować, a być może również pracować nad nowym filmem.

Roman Polański został zatrzymany w Zurychu 26 września na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Amerykanie zarzucają reżyserowi, że ponad 30 lat temu uwiódł 13-latkę, co w stanie Kalifornia jest uznawane za gwałt.

DOSTĘP PREMIUM