11 chętnych na stanowisko Prokuratora Generalnego

Kolejni prawnicy zgłosili swoje kandydatury na stanowisko Prokuratora Generalnego. W tej chwili o tę posadę ubiega się 11 prawników. Termin zgłaszania kandydatów upływa dziś o północy.

Do dotychczasowych ośmiu kandydatów dołączyli - śledcza z prokuratury krajowej Anna Adamiak , prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Tadeusz Julian Haczkiewicz , sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu Dariusz Sielicki oraz prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi Krystyna Mielczarek .

Prezydent wybierze Prokuratora Generalnego z dwóch kandydatur jakie zarekomenduje Krajowa Rada Sądownictwa.

Jak poinformowała w komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa - oficjalnie o to stanowisko ubiegają się na razie: prokurator krajowy i zastępca prokuratora generalnego Edward Zalewski , były prokurator krajowy Kazimierz Olejnik, śledczy z prokuratury krajowej Marek Staszak , sędzia Andrzej Seremet z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, były szef ABW, obecnie w Prokuraturze Krajowej Bogdan Święczkowski , zastępca naczelnego prokuratora wojskowego generał Zbigniew Woźniak , prokurator Marek Pasionek z Naczelnej Prokuratury Wojskowej i prokurator Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zgłoszenie swej kandydatury na stanowisko prokuratora generalnego zapowiada też śledczy Jerzy Engelking - zastępca Zbigniewa Ziobry, , ministra sprawiedliwości za rządów PiS.

Formalnie rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości nastąpi 30 marca.

Prezydent ma czas na wybranie nowego prokuratora generalnego do końca roku.

DOSTĘP PREMIUM