Komorowski wskaże, jak wybrać dodatkowego europosła

Marszałek Bronisław Komorowski podjął decyzję, w jaki sposób zostanie wyłoniony dodatkowy polski eurodeputowany, którego zyskaliśmy dzięki Traktatowi Lizbońskiemu. Jutro swój pomysł przekaże prezydium Sejmu - dowiedziała się Gazeta.pl.

Poznaliśmy szczegóły tej propozycji. Komorowski kilka dni temu zlecił sejmowym prawnikom przygotowanie odpowiedniego projektu zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Takie, aby nie trzeba było organizować specjalnie wyborów uzupełniających. Europosłem miałby zostać kolejny kandydat z listy wyborczej, który w czerwcowym głosowaniu zajął 51 miejsce. Według wyliczeń przeprowadzonych na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej byłby to Edward Wojtas, dziś poseł z PSL.

Jerzy Smoliński, rzecznik prasowy marszałka Sejmu potwierdza, że decyzje w tej sprawie praktycznie już zapadły. - Jutro oficjalnie na prezydium Sejmu zostaną przedstawione. Projekt ostatecznie jednak zgłosi grupa posłów PO i to oni będą się nim zajmować. Taki jest plan - mówi Smoliński.

A prace nad projektem mają toczyć się w ekspresowym tempie. Być może nawet będzie przyjęty od razu na jednym posiedzeniu Sejmu. Posłowie Platformy twierdzą, że to konieczne, bo Traktat Lizboński wchodzi w życie już jutro. Od tej chwili będziemy mieli prawo do dodatkowe miejsca dla deputowanego w Parlamencie Europejskim.

DOSTĘP PREMIUM