Nowe prawo kończy z reklamami zasłaniającymi okna

Reklamy wielkopowierzchniowe - prawdziwa zmora polskich miast - już niedługo nie będą mogły być wieszane jak popadnie. Nowe prawo wreszcie zabrania zasłaniania okien mieszkańcom bloków i kamienic.

Minister infrastruktury znowelizował rozporządzenie dotyczące warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Chodzi o przepisy, które określają zasady zakładania na blokach i kamienicach m.in. reklam wielkopowierzchniowych.

Nowe przepisy na pewno ucieszą osoby, którym wielkie reklamy zasłaniały widok z okna i blokowały dostęp dziennego światła do ich mieszkań. Rozporządzenie daje też nadzieje na ograniczenie samowolki w rozwieszaniu szpetnych płacht w reprezentacyjnych częściach dużych miast, jak to się dzieje np. w Warszawie.

Częstym argumentem, który podnosili zwolennicy reklam na budynkach był fakt, że dzięki zyskom z bilbordów można było np. odnowić elewację domu lub zabytkowej kamienicy. Nowelizacja jednak nie wprowadza całkowitego zakazu ich wieszania. I tak reklamy będzie można wieszać, ale tylko na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub oknach sklepowych. Rozporządzenie nie zmienia dotychczas obowiązujących przepisów dotyczących instalowania krat, rolet czy zabudowy balkonów.

Nowe prawo zacznie obowiązywać pod koniec przyszłego tygodnia.

DOSTĘP PREMIUM