"Media zawiodły" - REM krytykuje relacje sprzed Pałacu Prezydenckiego

Rada Etyki Mediów krytykuje relacje niektórych mediów z wydarzeń ostatnich tygodni przed Pałacem Przezydenckim w Warszawie. Rada w wydanym oświadczeniu stwierdza, że wiele z nich "zawiodło, epatując odbiorców powtarzanymi po wielekroć nieistotnymi relacjami z gorszących zdarzeń".

Zadaniem mediów we współczesnym świecie jest pomaganie odbiorcom w pojmowaniu i przeżywaniu szybko zachodzących zmian. Wypełnianiem tego zadania jest przede wszystkim rzetelna informacja" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez REM.

Zdaniem Rady "wiele czołowych mediów zawiodło pod tym względem w ostatnich tygodniach, epatując odbiorców powtarzanymi po wielekroć nieistotnymi relacjami z gorszących zdarzeń pod Pałacem Prezydenckim".

"To podsycanie atmosfery niezdrowej sytuacji"

Członkowie Rady Etyki Mediów uważają, że "podsycanie atmosfery niezdrowej sensacji, z czym mieliśmy i mamy do czynienia, zamiast prób łagodzenia emocji i sporu, narusza zasadę kierowania się przede wszystkim dobrem odbiorcy". "Rada Etyki Mediów apeluje o porzucenie tego stylu przekazów, o ignorowanie nieistotnych informacji, wyciszenie medialnego zgiełku, który przeszkadza w rozwiązaniu trudnej sytuacji".

"Przypominamy, że rosnący wpływ mediów na rzeczywistość można i warto wyzyskać dla wspólnego dobra oraz społecznego pokoju" - kończy oświadczenie REM.

Medioznawca: Stanowisko REM "misiouszatkowe"

Zdaniem medioznawcy Wiesława Godzica, REM nie przeprowadziła odpowiedniej analizy. - Ja inaczej odbieram relacje przez media tego zjawiska. Stanowisko REM, to zwykłe przekonanie, a nie analiza - powiedział nam. Jego zdaniem, relacje nie były szczególnym osiągnięciem mediów, ale też nie maja się one czego wstydzić - zachowały się powściągliwie, nie odbierały możliwości dojścia do głosu "obrońcom krzyża". - W telewizji, radiu i prasie były debaty, w których udział brali zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy przeniesienia krzyża. Uważam, że stanowisko REM jest "misiouszatkowe", by pokazać wszystko, a nikogo nie urazić - powiedział nam Godzic. Więcej

REM ma rację? Jak media powinny relacjonować konflikt ws. krzyża? Czekamy na Wasze opinie: kontakt_tokfm@agora.pl

DOSTĘP PREMIUM