Nobel w dziedzinie fizyki dla Rosjan: Geima i Novoselova

Rosyjscy naukowcy Andre Geim i Konstantin Novoselov otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za ?przełomowe eksperymenty nad dwuwymiarowym kryształem grafenem?. Zdaniem wielu ekspertów, ten niezwykle cienki i wytrzymały materiał w przyszłości posłuży do produkcji procesorów komputerowych tysiąc razy potężniejszych niż te, które znamy dziś.

Konstantin Novoselov i Andre Geim z Uniwersytetu w Manchesterze otrzymali nagrodę za wyizolowanie i opisanie wyjątkowych własności grafenu - jednej z odmian węgla zbudowanej z zaledwie jednej warstwy atomów. Grubość grafenu to tylko jeden atom, stąd uważa się, że jest strukturą dwuwymiarową. Jest najcieńszym i najbardziej wytrzymałym materiałem znanym człowiekowi.

Grafen to najprawdopodobniej materiał przyszłości elektroniki. Dwuwymiarowa struktura atomów węgla przewodzi prąd znacznie lepiej niż krzem i umożliwia budowanie superszybkich energooszczędnych tranzystorów. Procesor grafenowy jest w stanie osiągnąć częstotliwość pracy procesora na poziomie od 500 do 1000 gigaherców.

- Dzięki grafenowi można zwiększyć - na razie tylko teoretycznie - upakowanie elementów elektronicznych, a dzięki temu zwiększyć pojemność pamięci czy szybkość działania urządzeń informatycznych - tłumaczy zastosowanie grafenu prof. Jerzy Langer, fizyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Cząstka grafenu o grubości jednego atomu i powierzchni równej przekrojowi włosa kosztuje około tysiąca dolarów.

Nobel za najdroższą substancję na świecie

Prace Geima i Novoselova mogą pomóc w rozwoju nanotechnologii oraz elektroniki. Za to odkrycie rosyjscy naukowcy już wcześniej otrzymali wiele prestiżowych nagród w Stanach Zjednoczonych i Europie. Teraz naukowcy podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów).

Co ciekawe, Andre Geim otrzymał w 2000 r. Antynobla za "lewitującą żabę" .

W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał Charles K. Kao (Chiny/Wielka Brytania) za przełomowe osiągnięcia dotyczące transmisji światła we włóknach optycznych oraz Willard S. Boyle (Kanada/USA) i George E. Smith (USA) za wynalezienie półprzewodnikowego obwodu obrazującego - sensora CCD.

DOSTĘP PREMIUM