Rękopisy sprzed tysięcy lat już niedługo w sieci

Jeden z najstarszych zapisów Starego Testamentu, tzw. Rękopisy z Qumran, ma być w przyszłym roku udostępniony internautom. Do tej pory tylko nieliczni naukowcy mieli wgląd do oryginału - pisze ?The Independent?. - Wystarczy jedno kliknięcie myszki i będziemy mieć ciągły dostęp do najpełniejszego blasku historii - cieszy się dyrektor Israel Antiquities Authority.

Zwoje znad Morza Martwego, czyli Rękopisy z Qumran, to dokumenty, które powstały pomiędzy 200 r. p.n.e i 68 r. n.e. Zawierają około 15 tys. fragmentów z ponad 500 różnych manuskryptów, w tym prawie wszystkich ksiąg Starego Testamentu, psalmów dziękczynnych, hymnów oraz tekstów liturgicznych i świeckich. Zwoje były stopniowo odnajdywane w latach 1947 - 1956 w jedenastu jaskiniach w pobliżu Jerozolimy. Uważa się, że zbiór mógł należeć do Esseńczyków, jednego z żydowskich odłamów religijnych, którzy wywieźli go do jaskiń przed powstaniem żydowskim w 66 r.

Do tej pory tylko nieliczne i najlepiej zachowane rękopisy były publikowane. Dopiero w 1991 r. zrobiono im pierwsze zdjęcia. Oryginały są trzymane w zaciemnionych pomieszczeniach Muzeum Izraela, a dostęp do nich ma jedynie czwórka specjalnie przygotowanych do tego pracowników. Reguły mówią, że nie więcej niż dwóch uczonych jednocześnie może badać dokumenty.

Dzięki współpracy Google z Israel Antiquities Authority wersja cyfrowa Zwojów znad Morza Martwego w przyszłym roku ukaże się w sieci. Jak podaje brytyjska gazeta "The Independent". Nowy system amerykańskiej firmy MegaVision pozwoli na sfotografowanie i udostępnienie wszystkich dokumentów w bardzo wysokiej rozdzielczości. IAA dodaje, że ta wykorzystująca podczerwień technologia prawdopodobnie odtworzy pojedyncze litery i słowa, które zanikły na przestrzeni lat.

- Ten projekt będzie krokiem milowym w łączeniu postępu z przeszłością - mówi Shuka Dorfman, dyrektor IAA. - Po bardzo wnikliwych badaniach, udało nam się znaleźć najlepszych ludzi i najlepsze technologie, które spróbują ocalić należący do nas wszystkich niezrównany skarb dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu wystarczy jedno kliknięcie myszki aby mieć ciągły dostęp do najpełniejszego blasku historii. Jesteśmy dumni, że zaczynamy przedsięwzięcie, które zapewni nam bezgraniczny wgląd do jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych XX w., tak istotnego dla nauki o biblii i dla historii Judaizmu i Chrześcijaństwa.

Oprócz umieszczenia dokumentów w Internecie, Israel Antiquities Authority chce również przetłumaczyć treść wszystkich zwojów na różne języki, aby była ona bardziej dostępna dla przeciętnego czytelnika. Oryginalne teksty są w językach hebrajskim, aramejskim i greckim.

DOSTĘP PREMIUM