Raport Millera. Wulgaryzmy i "maładiec". Tak lądował JAK-40

Garść wulgaryzmów i udane lądowanie bez zgody wieży. W raporcie komisji Millera możemy przeczytać jakie emocje towarzyszyły lądowaniu polskiego Jak-40 na lotnisku Siewiernyj. Polski pilot twierdził, że nakazu odejścia na drugi krąg nie usłyszał. Kilkadziesiąt minut później - w gorszych warunkach meteorologicznych - miał wylądować Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Na pokładzie Jak-40 byli przede wszystkim dziennikarze, którzy mieli relacjonować wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu . Podejście samolotu od 14 kilometra było zabezpieczane przez KSL (kierownika strefy lądowania - red.).

Ostatnią komendę potwierdzającą położenie samolotu względem ścieżki schodzenia i osi DS. (drogi startowej - red.). załoga samolotu Jak-40 otrzymała w odległości kilometra od progu drogi startowej. Od tego momentu KL (rosyjski kierownik lotów - red.) powinien nawiązać kontakt wzrokowy z samolotem.

Brak zgody na lądowanie

O godz. 7:17:00 KL zapytał załogę samolotu Jak-40, czy nawiązała kontakt wzrokowy. Z powodu braku odpowiedzi kierownik lotów nie wydał zezwolenia na lądowanie. Po sześciu sekundach, gdy zauważył samolot Jak-40 na zbyt dużej wysokości w odniesieniu do właściwej trajektorii lotu, nakazał załodze odejście na drugi krąg.

Jak 40 nic nie słyszał

Dowódca samolotu Jak-40, według jego oświadczenia, nie usłyszał jego polecenia i wykonał lądowanie. KL nie nakazał załodze złożenia wyjaśnień dotyczących niewykonania polecenia odejścia na drugi krąg, natomiast skomentował działanie pilota samolotu Jak-40 stwierdzeniem "Zuch".

7:16:48 - KSL "Jeden na kursie, ścieżce".

 

7:16:53 - KL " Nie widać, na razie nie widzę".

 

7:17:00 - KL "Gdzie?! Gdzie?!".

 

7:17:00 - KL "Pas widzicie? Wyżej!".

 

7:17:04 - "[wulg.], odejście na ".

 

7:17:05 - "[wulg.], trzeba odejście".

 

7:17:06 - KL "Odejście na drugi krąg".

 

7:17:11 - KL "A idź, [wulg.], [wulg.] tu, [wulg.], że wyląduje! Wyląduje tu!".

 

7:17:26 - " dobrze podchodził".

 

7:17:30 - KL "Lądowanie".

 

7:17:31 - KL "PAPA LIMA zero trzy jeden. Po zatrzymaniu, o sto osiemdziesiąt. Zuch".

 

7:17:39 - Jak-40 "Powtórzcie".

 

7:17:41 - KL "O sto osiemdziesiąt".

 

7:17:42 - KL "Lądowanie Jaka czterdziestego!".

 

7:17:49 - "Widziałeś, jak on minął próg?".

 

Według komisji Millera kierownik lotów po otrzymaniu informacji o pozycji samolotu na pierwszym kilometrze, ze względu na nienawiązanie przez niego kontaktu wzrokowego z samolotem i nieotrzymanie informacji o nawiązaniu przez załogę samolotu kontaktu wzrokowego z drogą startową, powinien już wtedy nakazać załodze samolotu Jak-40 odejście na drugi krąg.

Czego nie zrobił kontroler?

Kontroler powinien też określić minimalną wysokość zniżania zgodną z minimum lotniska (100 m), czego nie zrobił w tym przypadku, jak również podczas podejść samolotu Ił-76. Natomiast określił taką wysokość dla załogi samolotu Tu-154. Kierownik nie zapytał załogi samolotu Jak-40 o warunki atmosferyczne, jakie panowały w trakcie podejścia, pomimo że w następnej kolejności podejście do lądowania wykonywał samolot Ił-76.

Raport Millera - cały dokument, tłumaczenia, załączniki>>

TOK FM PREMIUM