Romowie - najbardziej dyskryminowana mniejszość świata. "Rom - twój bliźni"

"I nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni" - plakaty z takim napisem znajdą się niedługo w prasie, internecie i na autobusach. Ruszyła kampania społeczna "Romowie - moi sąsiedzi". Według raportu EFS Romowie to najbardziej dyskryminowana społeczność świata.

Europejski Fundusz Społeczny informuje, że społeczność romska to jedna z największych mniejszości etnicznych w UE: mowa o 10-12 milionach ludzi w całej Unii żyjących często w bardzo ciężkich warunkach.

Rom - polski bliźni?

Do zmiany stereotypów na temat Romów nakłaniać ma ruszająca właśnie kampania pod hasłem "Rom - twój bliźni". Ma na celu zmianę postaw Polaków na przyjazne, a przynajmniej neutralne wobec Romów.

- Negatywne opinie, które przez lata narastały wokół społeczności romskiej, trudno wytłumaczyć inaczej niż tylko powielaniem powszechnych, choć nieuzasadnionych i krzywdzących sądów. Większość Polaków, jak wskazuje raport, zdaje sobie sprawę, że negatywnie oceniając Romów, ulegają pokusie stereotypizacji, rzadko jednak próbują zmienić swoje nastawienie do społeczności romskiej - piszą organizatorzy kampanii.

Kampania obejmuje reklamy w prasie, radiu, internecie oraz na autobusach. Działania będą prowadzone przede wszystkim w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim i śląskim.

Głód w Afryce: 800 000 dzieci może umrzeć [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM