Godzina W. 67. rocznica Powstania Warszawskiego

Jak co roku pl.Zamkowy zamarł. Ludzie stanęli na pl. Krasińskich. W centrum Warszawy zatrzymały się auta. Kierowcy trąbili w klaksony. Mieszkańcy stolicy w milczeniu uczcili pamięć o powstańcach warszawskich. W całym województwie mazowieckim w Godzinę W po raz 67. zawyły syreny, a w kościołach uderzono w dzwony. Nad miastem przeleciał samolot, rozrzucając ulotki, a siedem samolotów TS-11 Iskra zostawiło za sobą na niebie biało-czerwoną flagę.

Godzina "W" w Warszawie - przelot samolotów i race w centrum miasta

Tuż przez Godziną W transportowiec C-130 Herkules przeleciał nad stolicą, rozrzucając ulotki. Po godzinie 17 rozpoczęły się dalsze obchody przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" i przy Pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, przy Pomniku Polegli Niepokonani na Woli oraz na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Na uroczystości pod pomnik Gloria Victis przybyli m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, premier Donald Tusk oraz kombatanci, ich rodziny i mieszkańcy Warszawy.

Na wieczór zaplanowano koncert powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego oraz spektakl teatralny Michała Zadary "Awantura warszawska. Waszyngton - Moskwa - Londyn" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz zdjęcia z obchodów>> .

Pieśni, przedstawienia i kwiaty

Koncertem "Morowe Panny" na Skwerze Hoovera już 19 lipca rozpoczęły się tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Wczoraj, mimo kiepskiej pogody na pl.Krasińskich zebrały się tłumy, żeby obejrzeć widowisko "63 dni gniewu" z Danutą Stenką, Kingą Preis i Łukaszem Garlickim, wyreżyserowane przez Jarosława Mankowicza. Rano Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu na warszawskich Powązkach.

Przed południem w różnych dzielnicach stolicy odbywały się uroczystości upamiętniające 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikami oraz tablicami ku czci powstańców składano kwiaty i palono znicze. Wiele budynków w mieście przybranych było biało-czerwonymi flagami oraz barwami Warszawy.

W południe odbyła się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na koniec której Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagrała m. in. "Warszawskie dzieci" i "Pałacyk Michla". Syreny zostały uruchomione nie tylko w stolicy, ale także w 44 miastach powiatowych Mazowsza, oraz w wielu innych miastach w całym kraju.

Zaczęło się 1 sierpnia

Godzina "W" była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni.

Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

TOK FM PREMIUM