Wybory 2011. Środa o listach SLD: To skandaliczne

- To skandaliczne, bo kobiety miały wcześniej obiecane te jedynki i dwójki - tak prof. Magdalena Środa komentuje listy SLD. Chodzi o kobiety, które zepchnięto z pierwszych miejsc i tym samym praktycznie zamknięto drogę do Sejmu. Wywiad z profesor Środą w ?Gazecie Wyborczej?.

Środa dla Tokfm.pl: Uwaga! Kaczyński na drogach!

- Na listach wyborczych kobiety sa spychane na gorsze miejsca, z których nie wchodzi się do Sejmu. Tak zrobił nawet SLD ">! Na 41 list wyborczych tylko 4 kobiety dostały jedynki . Mniej niż 10 proc. - mówi w rozmowie z Magdaleną Środą Agnieszka Kublik dziennikarka "GW". A pamiętajmy, że prognozowane kilkunastoprocentowe poparcie dla SLD w wyborach oznacza, że tzw. biorące będą przede wszystkim pierwsze miejsca

"Leszka Millera można wkręcić..."

- To skandaliczne (...) Niestety, stare układy są aktualne - mówi Środa. - Leszka Millera - jak się okazuje - łatwiej wkręcić w Gdyni, z którą nie ma nic wspólnego, niż Dorotę Gardias, która jest z Pomorza. Miller to kumpel, Dorota jest niezależna. W wyborach - i to nie tylko w SLD - stawia się na kumpli - mówi etyk i filozof z Kongresu Kobiet.

TVN24 kocha Leszka Millera

- Partyjny kolega przychodzi do kolegi i sobie wszystko załatwiają . Chłopaki się wspierają! Jak zawsze! A potem mówią, że kobiety nie chcą startować albo że nie mają kompetencji - mówi Środa. - To jest błędne koło: Miller jest popularniejszy, bo jest częściej zapraszany do programów telewizyjnych. Panowie z TVN 24 go kochają, nigdy nie przyszłoby im nawet do głowy zaprosić Dorotę Gardias czy Wandę Nowicką, choć kompetencje tych pań są znacznie większe niż pana Millera, który jest politykiem przegranym. Czy parlament ma być przechowalnią politycznych emerytów?! - zastanawia się Środa.

Suwak zwalczy męskie układy?

Zdaniem Środy konieczna będzie walka o kolejną nowelizację, bo bez niej "męskie układy będą się reprodukowały". - Dla Kongresu Kobiet to bardzo ważna wiadomość, bo to znaczy, że konieczna jest kolejna nowelizacja. Potrzeba nam suwaka, czyli kobieta - mężczyzna - kobieta. Bez suwaka nie zwalczymy męskich układów - mówi Środa.

Więcej w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej"

Zobacz [FILM] Różowy gang>>

Kobiety na listach wyborczych. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

TOK FM PREMIUM