ABW chciała więcej kompetencji. Nie dostanie - interweniował premier

PRZEGLĄD PRASY. Premier nie zgodził się, aby służby specjalne zbudowały własny pion ochrony świadka, niezależny od Centralnego Biura Śledczego - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta pisze, że projekt nowelizacji ustawy o świadku koronnym autorstwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafił niedawno do uzgodnień międzyresortowych. Jednak już po chwili został z nich wycofany i przerwano nad nim prace. Jak pisze dziennik, stało się tak po decyzji premiera. Gazeta podkreśla, że ingerencja szefa rządu na tak wczesnym etapie prac to rzadkość.

Kierownictwo ABW chciało tak znowelizować ustawę, aby stworzyć własny pion ochrony świadka. Teraz wyłączne kompetencje w tej materii ma komendant główny policji.

Prokurator, z którym rozmawiał "Dziennik Gazeta Prawna", wskazuje, że ABW chciała ustawą zdobyć jedyny obszar funkcjonowania państwa i wymiaru sprawiedliwości, do którego jeszcze nie ma dostępu. Podkreśla, że istotną kompetencją, o którą ABW zabiega, jest też legalizacja świadków i tworzenie nowych tożsamości. Z kolei funkcjonariusze ABW zapewniają, że chodzi o dobro ich świadków, którzy np. chcieli zeznawać o korupcji w Komendzie Głównej Policji. Tłumaczą, że tacy ludzie nie pójdą do policji.

Burze nad Warszawą. Zalane lotnisko [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM