150 zł wystarczy, żeby mały Malgasz mógł chodzić do szkoły. Adopcje na odległość

Jedzą ryż raz dziennie, nie znają się na zegarku, nie potrafią ani czytać, ani pisać. Każdy z nas może zaadoptować dziecko z Madagaskaru. Adopcją na odległość zajmują się ojcowie ze Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy.

Ojciec Darek Marut jest na misji w malgaskich Mampikonach już ponad dwa lata.

- Na Madagaskarze jest bardzo dużo dzieci, które nie chodzą do szkoły. Rodziny są wielodzietne, a wielodzietna rodzina zaczyna się od dziesiątki dzieci. Jest takie błogosławieństwo przy ślubie Malgaszy: obyś miał ośmiu synów i osiem córek. I często to się sprawdza - śmieje się zakonnik. - Wiele dzieci nie chodzi do szkoły, bo rodzin po prostu na to nie stać. Nauka w państwowych szkołach jest płatna. Często jest tak, że jedno dziecko na dziesięcioro uczy się, pozostała dziewiątka ciężko pracuje. Jak mają 5-6 lat, to już pracują na polu ryżowym - mówi o. Darek.

Przekazując zaledwie 150 zł możemy pomoc jednemu dziecku w nauce przez cały rok. - Za te pieniądze kupujemy przybory szkolne, tornistry. Dziecko dostaje spodenki, koszulkę i buty - wylicza ojciec Darek. - Pieniędzy wystarcza jeszcze na lekarstwa, kiedy jest chore. Te dzieci edukować, bo dla Malgaszy świat liczb i liter nie istnieje. Jest bardzo dużo oszustów. Ktoś kto potrafi pisać wyprowadza w pole innych, pisząc co innego, a umawiając się z ludźmi na inną kwotę przy sprzedaży czegokolwiek - wyjaśnia.

Jak wygląda taka adopcja na odległość tłumaczy ojciec Hieronim Majka od Duchaczy. - Na miejscu misjonarze wyszukują najbiedniejsze dzieci. Osoba wpłacająca pieniądze można otrzymać zdjęcie tego konkretnego dziecka, któremu pomaga - mówi.

Misjonarze po roku starają się w miarę możliwości przekazać informacje, dotyczące rozwoju edukacyjnego zaadoptowanego dziecka. Czasem przekazują także prezenty np. ręcznie wyhaftowanej przez dziecko serwetki.

Wszyscy zainteresowani mogą wpłacać pieniądze na specjalne konto. Szczegóły można znaleźć na stronie stronie www.duchacze.pl

DOSTĘP PREMIUM