Minister Kudrycka dla Tokfm.pl: nie rozdzierać szat nad trudną maturą

- Proces maturalny jeszcze trwa i maturzyści, którym się nie powiodło, mają ciągle szansę na szczęśliwy maturalny finał. Kochani maturzyści, trzymam kciuki za was w sierpniu i we wrześniu! Do zobaczenia na studiach! - pisze do tegorocznych abiturientów, poprawiających najgorszy w historii Polski wynik matur minister Barbara Kudrycka.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreśla, że spośród 24,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali matury, definitywnie ją oblało tylko 7 proc. To tyle samo, co w zeszłym roku. Reszta przygotowuje się do sesji poprawkowej w sierpniu i wrześniu.

Przeczytaj cały list minister Kudryckiej >>>

Zdadzą poprawkę? "Jest nadal ogromna szansa"

- Zamiast rozdzierania szat nad trudną maturą, nad obowiązkową matematyką należy podjąć refleksję, jak lepiej przygotowywać uczniów do matury, by podnosić stale wskaźniki zdawalności, nie obniżając poziomu wymagań. Rosnące wymagania maturalne niosą długofalową korzyść młodym Polakom i wpisują się w priorytetowe cele zmian w szkolnictwie wyższym. To trudna droga, ale na jej końcu są szanse przyszłych absolwentów na satysfakcjonującą pracę i prawdziwy zawodowy sukces. Czas więc teraz pomóc maturzystom w przygotowaniu się i zmobilizowaniu do maturalnej "sesji poprawkowej". Jest nadal ogromna szansa, aby podobna do zeszłorocznej liczba maturzystów rozpoczęła 1 października swoje wymarzone studia - przekonuje minister.

W liście do maturzystów Barbara Kudrycka podkreśla, że na tych którzy zdadzą poprawkę czekają coraz lepsze, bo zreformowane, uczelnie. Programy studiów zmierzają do podniesienia jakości kształcenia, m.in. poprzez lepsze dostosowanie oferty programowej do potrzeb rynku pracy. Na wyższych uczelniach ma być też studentowi przyjemniej.

Idealne miejsce pracy, gdyby nie ci studenci...

- Kiedyś usłyszałam dość osobliwy żart, "uczelnia to byłby bardzo dobre miejsce pracy, gdyby nie studenci". Pomimo, że to tylko kiepski dowcip, niestety niektórzy wykładowcy podchodzą do studentów w tym duchu. To powinno się zmienić. Od nowego roku akademickiego każdy nauczyciel akademicki będzie musiał być obligatoryjnie oceniany przez studenta - obiecuje minister Barbara Kudrycka.

Inne zmiany to zamiana stypendium naukowego w stypendium rektora dla najlepszych studentów. Teraz będzie ono nie "zwykłą powszechną dopłatą do studiów", ale stanie się nagrodą za wysoką średnią z ocen i uczelnianą aktywność (koła naukowe, funkcje samorządowe etc.). Zwiększy się też szansa na stypendium socjalne dla najuboższych.

- Kochani maturzyści - coraz lepsze polskie uczelnie czekają na Was! Trzymam kciuki za Was w sierpniu i we wrześniu! Do zobaczenia na studiach! - takim pozdrowieniem kończy list Prof. dr hab. Barbara Kudrycka.

Inwazja koczowników. Londyn oblężony przez fanów Harry'ego Pottera >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM