Czym latał polski minister? Starymi Jakami. 'To było krępujące'

Janusz Onyszkiewicz przypominał w Poranku TOK FM krępujące sytuacje, związane z lotami starymi Jakami-40. - Było to krępujące, bo trzeba je często tankować - mówił. Dwukrotny minister obrony narodowej przekonywał też o konieczności kupna samolotów dla rządu: - Polska musi mieć samoloty, którymi przedstawiciele państwa mogą latać przez Atlantyk.

Onyszkiewicza wspominał w Radiu TOK FM podróżowanie z rozwiązanym niedawno 36. Pułkiem Lotnictwa . - Oczywiście korzystałem z samolotów tego pułku, ale w zasadzie latałem mniejszymi samolotami Jak-40, które wydawały się bezpieczne, tylko wiekowe - odpowiadał były minister obrony narodowej. - Było to krępujące, bo trzeba je często tankować - mówił były szef MON.

Tłumaczył też, że za granicą częste tankowanie było tłumaczone faktem, że ze względu na obecność szefa MON na pokładzie samolot musi być zawsze zatankowany do pełna. - Może gdzieś nie da się wylądować i trzeba lecieć dalej, więc musi być duży zapas paliwa - doprecyzował poranny gość TOK FM.

Dlaczego nie kupiono samolotów? "Nie było dostatecznej odwagi politycznej"

- Nie trzeba było już wtedy kupić nowej floty, której nie trzeba by tak często tankować? - pytał swojego gościa Łukasz Grass. - Trzeba było, ale nikt nie miał dostatecznej odwagi politycznej, żeby tę sprawę do końca ruszyć - ubolewał Onyszkiewicz.

Przyznał, że teraz opinia publiczna daje na wymianę sprzętu przyzwolenie, jednakże dawniej czegoś takiego nie było. - W sytuacji kłopotów budżetowych, gdybyśmy wydali 200 czy 300 mln. dolarów, pojawiłyby się ataki, że pielęgniarki i nauczyciele strajkują, a "ci z rządu" kupują sobie samoloty - tłumaczył Janusz Onyszkiewicz.

Gość TOK FM przekonywał, że rząd powinien kupić własne samoloty zamiast je wynajmować. - Wynajęcie Embarerów to jest rozwiązanie przejściowe, Polska powinna mieć samoloty, którymi najwyżsi przedstawiciele państwa mogą latać przez Atlantyk, do rejonów gdzie toczą się działania wojenne - podsumował Onyszkiewicz.

Andrzej Lepper nie żyje. Kariera na zdjęciach>>

TOK FM PREMIUM