Kryzys? To nie u nas - Polacy biedniejsi, ale bardziej zadowoleni od sąsiadów [SONDAŻ]

Mamy PKB na głowę niższy niż Czesi, Słowacy czy Węgrzy, a jednak na sytuację w kraju i swoich gospodarstwach domowych patrzymy z większym optymizmem niż oni - wynika z analizy sondaży przeprowadzonych w czterech krajach naszego regionu. Wyniki porównała ?Gazeta Wyborcza?.

Tylko 20 proc. Polaków uważa, że sytuacja w naszym kraju jest dobra, a 37 proc. postrzega ją jako złą. Ale to i tak lepiej niż w pozostałych krajach regionu. Jako złą sytuację w swoich krajach postrzega aż 63 proc. Czechów, 69 proc. Słowaków i 75 proc. Węgrów.

W porównaniu z naszymi sąsiadami optymistycznie patrzymy w przyszłość. 54 proc. Polaków przewiduje, że w ciągu roku sytuacja w kraju się nie zmieni, 17 proc. jest przekonanych, że się pogorszy. Tymczasem pogorszenia sytuacji w swoim kraju obawia się aż 51 proc. Czechów, 40 proc. Słowaków i 36 proc. Węgrów.

"Polacy najlepiej oceniają też sytuację w swych gospodarstwach domowych i nie spodziewają się jej pogorszenia w ciągu roku (17 proc. sądzi, że się polepszy, 67 proc. - że się nie zmieni). Pesymistów jest zaledwie 16 proc. W Czechach - 41 proc.

Choć ciągle jesteśmy zadowoleni, to nasze nastroje w ciągu roku pogorszyły się. Nadciąga fala pesymizmu. Do ludzi docierają głównie niepokojące wieści, a to z Grecji, a to z USA. Ale na tle naszych sąsiadów Polacy zachowują ostrożny optymizm - mówi "Gazecie" prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor CBOS.

Więcej w serwisie Wyborcza.pl

"Gazeta Wyborcza" porównania wyników czterech sondaży przeprowadzonych w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji dzięki współpracy z CBOS. Sondaż w Polsce przeprowadził CBOS, 30 czerwca - 6 lipca, próba reprezentatywna 1080 osób.

DOSTĘP PREMIUM