Warszawa: Muzeum Komunizmu nie będzie

Władze Warszawy zdecydowały, że nie zbudują Muzeum Komunizmu. Zebrane dokumenty, popiersia Lenina i inne eksponaty z epoki ma przejąć Muzeum Historyczne Warszawy - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

Muzeum Komunizmu miało się wryć pod ziemię pod placem Defilad, przyciągać wycieczki szkolne i tłumy turystów. Koszt był szacowany przynajmniej na 40 mln zł. Były też próby szukania skromniejszej lokalizacji na kryzysowe czasy - piwnice Pałacu Kultury albo sale na jego szóstym piętrze. Idea inwestycji została ostatecznie pogrzebana. Tak zdecydował stołeczny ratusz. Jego rzecznik Bartosz Milczarczyk potwierdza: - Nie ma pieniędzy w budżecie miasta. Powstaje Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Pragi, na kolejne nas nie stać.

Jeszcze nie tak dawno na ulicach Warszawy i w różnych polskich placówkach za granicą pojawiły się plakaty związane z prezydencją Polski w Unii Europejskiej, m.in. z Lechem Wałęsą i Tadeuszem Mazowieckim. Można je nadal oglądać w sieci pod tytułem "Polacy dla zjednoczonej Europy". Tekst na dole plakatów informował, że to kampania promująca ideę powstania w Warszawie Muzeum Komunizmu.

"Więcej w Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM