Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu?

PRZEGLĄD PRASY. Pierwszy gaz z łupków w Polsce może popłynąć jeszcze w sierpniu - zapowiada ?Rzeczpospolita?. Prezes PGNiG Michał Szubski powiedział gazecie, że przygotowywane są testy produkcyjne i pierwszy gaz może popłynąć jeszcze w tym miesiącu.

Dodaje jednak, że do uruchomienia testowej produkcji na skalę przemysłową potrzeba jeszcze czasu i zapowiada kolejne prace na terenie objętym koncesją należącą do spółki w miejscowości Lubocino koło Wejherowa. Jego zdaniem jeśli odwierty zakończą się sukcesem, w połowie 2012 r. gaz będzie można wykorzystać na przykład do produkcji energii na potrzeby prac prowadzonych na złożu.

Stansilaw Nagy z krakowskiej AGH podkreśla na łamach "Rzeczpospolitej", że wciąż nie ma pewności, czy wydobycie będzie opłacalne, trudno też ocenić na podstawie kilku odwiertów, jak duże są w Polsce zasoby, które można będzie wydobyć. "Rzeczpospolita" wyjaśnia, że PGNiG jest potentatem, jeśli chodzi o liczbę koncesji na gaz łupkowy w Polsce, ale równolegle prace prowadzi ok. 30 firm z kraju i zagranicy.

Pogrzeb Andrzeja Leppera. Salwy honorowe i tysiące żałobników [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM