Gry komputerowe - rozwijają psychikę czy szkodzą dzieciom?

Uzależnienie od gier komputerowych może poważnie zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci - podkreślają naukowcy. W szczególności brutalne gry mogą negatywnie wpływać na postrzeganie świata przez najmłodszych.

Jednak- jak twierdzi prezes CD Projekt RED Adam Kiciński- nie tylko gry wpływają na psychikę dziecka. - Nie ma żadnych dowodów, że gry negatywnie wpływają na psychikę dziecka. Wręcz przeciwnie, niektóre gry mogą nawet ją rozwijać - powiedział Kiciński.

Zdaniem psycholog Małgorzaty Bis kontakt dziecka z grami komputerowymi zaczyna się bardzo wcześnie. - Zwykle zaczyna się od niewinnych gier, gdzie dziecko strzela do różnych rzeczy. Z czasem szuka innych gier i rywalizuje z rówieśnikami - mówi Bis. Brutalne gry wytwarzają w dzieciach wiele agresji, która może przejawiać się np. w kontaktach z rówieśnikami. - Wytwarza się takie pojęcie, że życie nic nie znaczy, ponieważ w grach jest ich kilka. Kiedy dochodzi już do tragedii to często nastolatek nie umie powiedzieć dlaczego kogoś zabił. Dla niego fikcja zlewa się z rzeczywistością - dodaje.

Jak podkreślają psychologowie, dzieciom w wieku przedszkolnym rodzice powinni kupować gry edukacyjne zamiast tych, które zawierają sceny przemocy. Dodatkowo przebywanie z rówieśnikami oraz gra w np. gry planszowe rozwijają wyobraźnię najmłodszych.

Katastrofa kolejowa w Łódzkiem [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM