Obudź susła, a w sobie bestię. Walcz o parki narodowe

Jeśli podczas wakacyjnej przerwy mieliście okazję pooddychać w leśnej gęstwinie, usłyszeć świergot ptaków i napawać oczy formami i kolorami we wszystkich możliwych kombinacjach, to tym bardziej nie mogą być wam obojętne losy obywatelskiej ustawy o parkach narodowych.

W listopadzie 2010 roku, ponad 225 tys. podpisów zebranych przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej trafiło do Marszałka Sejmu. Dzięki akcji "Oddajcie Parki Narodowi" jest szansa na zmianę prawa, które uniemożliwia tworzenie i poszerzanie parków narodowych. Stawką jest m.in. utworzenie parków narodowych: Mazurskiego, Turnickiego i Jurajskiego oraz powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Obecnie nie jest to możliwe ze względu na przepisy, zgodnie z którymi utworzenie parków uzależnione jest od zgody samorządów lokalnych. Samorządy i właściciele prywatni mogą decydować nie tylko o terenach będących ich własnością. Dlatego jedna gmina może zawetować włączenie do parku narodowego obszaru należącego do skarbu państwa.

Kolejnym przepisem, o którego zmianę walczą ekolodzy jest możliwość odwoływania dyrektorów parków narodowych bez podania przyczyn. Nie pozwala ona na prężną działalność parków i umożliwia wywieranie politycznych nacisków na dyrektorów.

Obecne prawo odbiera państwu możliwość działania w sprawie parków według ogólnonarodowej strategii.

Pomimo, iż znalazło się kilkaset tysięcy osób, którym ta sytuacja nie jest obojętna, obywatelska ustawa czeka już prawie rok na uchwalenie.

Już za dwa dni, po wakacyjnej przerwie, Sejm ponownie rozpoczyna obrady. W związku z tym Greenpeace zainicjował akcję "Obudź susła", o której informowała już "Wyborcza.pl" . Aby zmobilizować polityków do rozpatrzenia projektu ustawy, organizacja zachęca internautów do wysłania apelu do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny o przyspieszenie prac nad uchwałą. Pod apelem można podpisać się w serwisie www.czystewajractwo.pl , gdzie dziennikarz Adam Wajrak, przedstawia uroki polskiej przyrody.

Dołącz się do zbiorowego budzenia susłów politycznych, podpisz się pod apelem i powiedz o nim znajomym. Tuż przed wyborami sprawdźmy, czy głos w sprawie puszczy nie będzie głosem wołającego na puszczy.

DOSTĘP PREMIUM