Gaz rozweselający jako znieczulenie przy porodzie - lekarze i pacjentki chwalą te metodę

Może być alternatywą dla tradycyjnych metod znieczulania kobiet. W poznańskim szpitalu na Polnej, w którym rodzi się najwięcej dzieci w Polsce, od niedawna kobiety przed porodem są znieczulane gazem rozweselającym.

Po raz pierwszy enotonox był używany ponad 100 lat temu w stomatologii. Dziś wraca do łask i doskonale sprawdza się na porodówkach jako środek znieczulający. - Gaz ten popularnie zwany rozweselającym wraca w o wiele bezpieczniejszej formie niż kiedyś - mówi prof. Krzystof Szymanowski z kliniki położniczej przy Polnej. - Podając go cały czas monitorujemy pacjentkę. Mamy też do dyspozycji zespół anestezjologiczny - tłumaczy lekarz.

W praktyce wygląda to tak, że kobieta ma ustnik i sama może sobie regulować, ile potrzebuje gazu. - W momencie, gdy pojawia się skurcz, robi dwa-trzy głębokie wdechy i od razu następuje odprężenie - podkreśla profesor. Oczywiście, tlenek azotu całkowicie nie likwiduje bólu, ale zmniejsza go, dzięki czemu kobieta łatwiej go znosi i lepiej przechodzi przez fazę porodu, mówi lekarz.

Pacjentki, które skorzystały już na Polnej z takiego znieczulenia, chwalą sobie nową metodę. - Na początku trochę czułam się jak po "głupim Jasiu", ale ból jest o wiele mniejszy - mówi pani Iza, która zachęca kobiety, by skorzystały z entonoksu. - Ja poczułam dużą ulgę, choć, oczywiście, wszystko czułam - dodaje młoda mama.

- Gaz rozweselający, jak sama nazwa wskazuje, powoduje pewnego rodzaju euforię. Postrzeganie otoczenia jest nieco inne, ale pacjentki są cały czas świadome i mniej cierpią przy porodzie - potwierdzają lekarze.

Do tej pory na porodówkach pacjentki były znieczulane zazwyczaj dolarganem oraz w sposób zewnątrzoponowy. Za ten drugi środek zazwyczaj kobiety muszą w szpitalach płacić. Nowe znieczulenie entonoksem na razie w klinice przy Polnej jest bezpłatne.

Jak to robią kobiety w Nepalu

fot. Darek Zalewski

DOSTĘP PREMIUM