Paweł Lisicki odwołany z funkcji redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"

Paweł Lisicki został odwołany z funkcji redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej". Jego miejsce zajął Tomasz Wróblewski. Lisicki nie przyjął propozycji pozostania na stanowisku redaktora naczelnego "Uważam Rze". "Presspublika" ogłosiła straty na koniec września w wysokości 12 mln zł.

Paweł Lisicki został odwołany ze stanowiska redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"; zastąpi go Tomasz Wróblewski - poinformowano na konferencji prasowej nowego zarządu Presspubliki, wydającej dziennik.

Wróblewski był do tej pory wiceprezesem Presspubliki odpowiedzialnym za sprawy wydawnicze. Wcześniej był m.in. redaktorem naczelnym "Dziennika Gazety Prawnej". Lisickiemu zaproponowano pozostanie na stanowisku redaktora naczelnego tygodnika "Uważam Rze", ale nie przyjął tej oferty.

15,6 mln strat na koniec roku

Presspublica po dziewięciu miesiącach roku zanotowała stratę brutto w wysokości 12,2 mln zł - poinformowano w czwartek na konferencji zarządu wydawnictwa. Prognoza na koniec roku to strata w wysokości 15,6 mln zł.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna ok. 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż ok. 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż ok. 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym portalu rp.pl.

List otwarty publicystów

Lisicki kierował "Rz" od 2006 r. W liście otwartym do Hajdarowicza o pozostawienie Pawła Lisickiego na stanowisku redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze" zaapelowało dwunastu publicystów obu tytułów. Autorzy listu wyrazili przekonanie, że "tylko osoba Pawła Lisickiego na stanowiskach redaktora naczelnego dziennika >>Rzeczpospolita<< i tygodnika >>Uważam Rze<<, gwarantuje niezależność obu tytułów od nacisków politycznych i ich pomyślny rozwój biznesowy". O pozostawienie Lisickiego na stanowisku zaapelowało również Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

"SDP się wtrąca w moje interesy"

W wywiadzie dla TVP1 nowy właściciel Presspubliki skrytykował SDP. Podkreślił, że Stowarzyszenie "wtrąca się" do jego interesu, a tymczasem on "chyba jest znacznie lepszym fachowcem, jeśli chodzi o biznes, niż osoby, które te listy piszą łącznie".

W połowie października Grzegorz Hajdarowicz, właściciel spółki Gremi Media, podpisał umowę kupna 48,99 proc. udziałów wydającej "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze" spółki Presspublica od spółki Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita" poinformowało, że cena transakcji wyniosła 55 mln zł.

Wcześniej Gremi Media przejęła kontrolny pakiet 51,01 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom za 80 mln zł. Tym samym Grzegorz Hajdarowicz stał się 100-proc. udziałowcem wydawnictwa Presspublica. W ramach grupy kapitałowej Hajdarowicza są też tytuły: "Przekrój", "Sukces" i "Gazeta Giełdy Parkiet".

10 lat od porwania Olewnika. Zagadka wciąż niewyjaśniona, ale coś się zmienia... >>

DOSTĘP PREMIUM