Nowy naczelny "Rz": Dalej będziemy iść pod prąd głównego nurtu mediów

- "Rzeczpospolita" będzie wierna konserwatywno-liberalnym ideałom - zadeklarował Tomasz Wróblewski, nowy naczelny "Rz" w komentarzu na stronie internetowej pisma. Wróblewski zastąpił na stanowisku Pawła Lisickiego.

- Z pełnym przekonaniem idziemy pod prąd głównego nurtu lewicujących dziś mediów. Tak rozumiemy nasze logo i tytuł gazety- pisze Wróblewski w swoim komentarzu. Deklaruje, że "Rz" będzie krytycznie pisać m.in. o ruchach "oburzonych" z całego świata, polityce gospodarczej rządu, parytetach oraz próbach usuwania krzyży z parlamentu i ze szkół.

- Lewicowe i skrajnie prawicowe media mimo wzajemnych antypatii mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. To głębokie przekonanie, że społeczeństwo jest jak rzeźba, którą doktrynerzy mogą dowolnie formować - dodaje.

- Nam bliższy pozostanie koncept, że motorem wszystkich przemian są te same naturalne procesy rządzące światem i ludzkością od tysiącleci. Najważniejszym z nich jest przywiązanie do wolności osobistych - pisze Wróblewski i określa linię pisma jako "konserwatywno-liberalną".

- Czas też, żeby ton medialnych sporów w Polsce dojrzał do naszych czasów. Nie będziemy marnować miejsca, publikując odpowiedzi na osobiste przytyki ze strony lewicowych mediów, nie zamierzamy zajmować się wymianą impertynencji - zapowiada na koniec.

Komentarz Wróblewskiego na stronie "Rzeczpospolitej" >>>

Kontrowersyjna zmiana naczelnego

Wróblewski do tej pory był wiceprezesem Presspubliki odpowiedzialnym za sprawy wydawnicze. Wcześniej był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek Polska", miesięcznika "Profit" oraz "Dziennika Gazety Prawnej". Od 2006 r. był wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym grupy wydawniczej Polskapresse odpowiedzialnym za nowe projekty wydawnicze, m.in. za dziennik "Polska".

O tym, że zastąpi Pawła Lisickiego na stanowisku naczelnego "Rz", poinformował dziś na konferencji prasowej właściciel gazety Grzegorz Hajdarowicz. Po przejęciu gazety przez Hajdarowicza wielokrotnie pojawiały się głosy w obronie kierownictwa redakcji "Rz". Prawicowy serwis publicystyczny Wpolityce.pl, kierowany przez Jacka Karnowskiego, opublikował list otwarty "W obronie obecnego kształtu redakcyjnego" Rzeczpospolitej "i" Uważam Rze "". List miała napisać grupa polskich intelektualistów.

W odpowiedzi na listy otwarte Hajdarowicz zaproponował krytykom, by dostarczyli mu biznesplany, które mogłyby poprawić sytuację finansową wydawnictwa.

Czytaj więcej o zmianach w redakcji "Rzeczpospolitej" >>>

Szczuka: Można pokazywać Hitlera i szczątki, a książek już nie [WIDEO] >>

DOSTĘP PREMIUM