Polacy chorują, gdy zaczyna się sezon na truskawki

244 mln dni - tyle w zeszłym roku na zwolnieniach lekarskich byli pracownicy. Nieobecności kosztowały szefów oraz ZUS grubo ponad 23 mld zł. Wielu chorych symuluje. Regularnie w Polsce wzrasta zachorowalność na grypę, gdy na Zachodzie zaczyna się sezon na truskawki - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

W 2009 roku Polacy byli na zwolnieniach 252 mln dni, ale to raczej efekt wzrostu bezrobocia. I nie zmienia statusu Polaków - najbardziej chorowitych pracowników Europy. Wyprzedzamy choćby Rumunów, Rosjan i Słowaków.

Średnia absencja - jak wynika z raportu ZUS za rok 2010 - wynosiła 13 dni. Firma Work Service obliczyła, że koszt utrzymania wszystkich pracowników, którzy byli na zwolnieniach w całym 2010 r., wyniósł ponad 23 mld 200 mln zł. To tyle, co koszt budowy 550km autostrady czy 15 Stadionów Narodowych.

- Nasze analizy pokazały na przykład, że w Wielkopolsce, trzeciej w rankingu za 2010 rok (19,9 mln dni), za Mazowszem (25,5 mln dni) i Śląskiem (27,1 mln dni), wzrasta zachorowalność na grypę, gdy w Niemczech nastaje sezon zbioru truskawek i szparagów. To samo dotyczy ściany wschodniej w okresie żniw.

Więcej w "Gazecie Wyborczej" .

DOSTĘP PREMIUM