"W imieniu Polski dziękuję całej załodze". Prezydent odznaczył załogę boeinga 767

Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście wręczył odznaczenia pilotom i załodze boeinga 767 w Pałacu Prezydenckim. Kpt. Wrona otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. - Dedykuję ten krzyż wszystkim, którzy nam pomagali - powiedział kapitan Wrona, odbierając odznaczenie.

Odznaczenia od prezydenta otrzymała cała załoga boeinga 767, który 1 listopada awaryjnie lądował na warszawskim lotnisku Chopina. "Za wybitne zasługi dla państwa i społeczeństwa" kapitan Tadeusz Wrona otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a drugi pilot Jerzy Szwarc Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali członkowie załogi: Wioletta Bugajska, Magdalena Gortat, Anna Michalak-Zawadzka, Magdalena Olędzka, Grzegorz Pietrzyk, Beata Sobczak, Wojciech Winiarski; pracownicy służb lotniskowych: Cezary Adamiak, Wojciech Rohoziński i Waldemar Stańkowski; odznaczony został też kontroler Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Maciej Szczurkowski.

- Wszyscy ze ściśniętymi sercami obserwowaliśmy te minuty, te sekundy. Wielu z lękiem myślało, co się stanie w momencie zetknięcia samolotu z lotniskiem. Wierzymy w umiejętności ludzkie, ale i w Opatrzność - mówił prezydent, dziękując załodze. Dodał, że "wielu z nas myślało niezwykle ciepło o załodze i o pasażerach. Tym większa była ulga, radość, ale i duma, że ujawniły się umiejętności ludzkie, które powstrzymały ten zły bieg wydarzeń".

- Różne instytucje państwowe będą badały okoliczności, ale dziś cieszę się, że w imieniu całej Polski mogę podziękować załodze ze szczególnym uwzględnieniem kapitana i dowódcy. To on dźwigał największy ciężar odpowiedzialności. Cieszę się razem z państwem i pasażerami, z tak radosnego finału tego wydarzenia - zakończył prezydent.

Kpt. Wrona: "My Polacy nie tylko chcemy, ale i potrafimy"

Kapitan Wrona podziękował "załodze i przedstawicielom służb, które współpracowały z załogą boeinga 767" - To oni są prawdziwymi bohaterami. To ci ludzie zapracowali na to zdarzenie, na to jak się zakończyło. Dedykuję ten krzyż osobom, które nam pomagały doprowadzić do szczęśliwego finału. My Polacy nie tylko chcemy, ale i potrafimy. To jest najważniejsze - powiedział kpt. Wrona.

Magda Steczkowska śpiewa dla kapitana Wrony i całej załogi

Po wręczeniu odznaczeń w Pałacu Prezydenckim załodze i przedstawicielom służb naziemnych i ratunkowych zaśpiewała Magdalena Steczkowska, która była pasażerką boeinga 767. - Dzięki wam jesteśmy, dzięki wam żyjemy - powiedziała Steczkowska.

Zobacz najbardziej wpływowych Polaków wg Wprost [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM