Wzrosła liczba powołań - w tym roku o 30 więcej niż w 2010...

PRZEGLĄD PRASY. Do zakonów wstąpiło więcej kleryków niż przed rokiem - wynika z raportu, który poznała "Rzeczpospolita?. W tym roku naukę w seminariach rozpoczęło 906 osób, o 30 więcej niż rok temu.

W czołówce powołań są jak poprzednio seminaria w Tarnowie i Katowicach, ale teraz dołączyły do nich Przemyśl i Lublin. "Rzeczpospolita" zauważa, że po śmierci Jana Pawła II liczba powołań spadła o około 1/3.

Według rektorów seminariów pod tym względem Kościół w Polsce zaczyna przypominać okres sprzed wyboru Polaka na papieża. - W pierwszej fazie pontyfikatu wzrost liczby powołań w stosunku do połowy lat 70. był ponad 30-procentowy. Potem nastąpił spadek, ale i tak powołań było więcej niż przed 1979 r. W ostatniej części pontyfikatu liczba powołań znów wzrosła i utrzymywała się przez kilka lat - mówi ksiądz Krzysztof Pawlina, który od lat prowadzi badania wśród kandydatów do kapłaństwa.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ksiądz Jarosław Stoś zwraca uwagę, że kapłaństwo jest dzisiaj wyborem trudniejszym niż kiedyś, wymaga większej odwagi i czasu, aby podjąć taką decyzję. Zaznacza, że coraz częściej wśród kleryków pojawiają się nie tylko maturzyści, ale i starsze osoby.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM