Świetnie wykształceni nauczyciele, ale wciąż sporo do nadrobienia - OECD o polskich przedszkolach

Najlepiej wykształceni nauczyciele, ale nikt ich nie uczy, jak rozmawiać z rodzicami uczniów. Najlepiej przygotowany program, ale zbyt wiele dzieci w grupie - tak wypadają nasze przedszkola na tle krajów OECD. Wyniki raportu OECD przedstawia ?Gazeta Wyborcza?.

Jeszcze kilka lat temu byliśmy w ogonie Europy, dziś powoli doganiamy czołówkę: mamy w przedszkolach prawie 65 proc. dzieci w wieku 3-5 lat, podczas gry Komisja Europejska żąda 95 proc. do 2020 r.

Wczoraj w Warszawie eksperci OECD przedstawili wyniki raportu o stanie polskich przedszkoli - badali w nim politykę edukacyjną, poziom przygotowania kadry i program.

"W raporcie polskie przedszkola wypadają dobrze. Przede wszystkim mamy określony centralnie program nauczania. A w nim miejsce na czytanie i liczenie oraz naukę przez zabawę i zajęcia ruchowe" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Słabo wypadamy co do liczby dzieci w grupie przedszkolnej - 25 na jednego nauczyciela, przy średniej OECD równej 15. "Za to nasi nauczyciele przedszkoli są w grupie najlepiej wykształconych - każdy ma skończone studia wyższe i jeszcze się doszkala. - To imponujące w porównaniu z innymi krajami. Zwłaszcza że polscy nauczyciele szkolą się głównie za własne pieniądze - komentuje ekspertka z OECD".

Więcej o wynikach raportu - w "Gazecie Wyborczej" .

DOSTĘP PREMIUM