Fiskus skontroluje nas nowocześnie. E-Deklaracje, e-Podatki, e-Cło...

PRZEGLĄD PRASY. Fiskus inwestuje w informatykę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Nowa infrastruktura informatyczna ma umożliwić technologiczną konsolidację i centralizację rozproszonych dziś kilkudziesięciu systemów resortu. Urzędnicy przekonują, że ułatwi to też życie obywatelom.

Przykładowo inwestycja przyczyni się do sprawnego przyjmowania zeznań elektronicznych. Dodatkowo nowy ośrodek przetwarzania danych będzie fundamentem usług elektronicznych budowanych w ramach projektów MF: e-Deklaracje, e-Podatki, e-Rejestracja, e-Cło.

Obywatele i przedsiębiorcy mają dostać nowe kanały pozyskiwania i wymiany informacji na poziomie elektronicznym. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że również praca urzędników skarbowych i celnych ma być łatwiejsza i szybsza. Zyskają oni pełniejszy dostęp do potrzebnych im w pracy danych o podatnikach. Centralizacja systemów, z których korzysta fiskus, usprawni takie przetwarzanie danych, by łatwiej typować podatników podejrzewanych o oszustwa.

Jak czytamy, nowe usługi informatyczne ośrodka przetwarzającego dane na potrzeby fiskusa będą uruchamiane w przyszłym roku. Oficjalną inaugurację zaplanowano na połowę 2012 roku. Cały projekt ma kosztować ponad 160 mln zł.

Kto nie wszedł do rządu Tuska? Galeria odrzuconych>>

DOSTĘP PREMIUM