''Rząd może likwidować Fundusz Kościelny. Nie trzeba na to zgody duchownych'' [KOMENTARZ]

Premier zapowiedział w expose m.in. likwidację Funduszu Kościelnego. - Takie rozwiązania można wprowadzić bez wypowiadania konkordatu - mówi dr Paweł Borecki, ekspert ds. prawa wyznaniowego. - W 1997 r. rząd Cimoszewicza wydał w porozumieniu z Watykanem deklarację wyjaśniającą do konkordatu. Wynika z niej, że państwo jest kompetentne do regulowania jednostronnie spraw finansowych duchowieństwa i Kościoła - przypomniał ekspert.

Donald Tusk zapowiadając zmiany dotyczące Kościoła stwierdził, że jeśli będzie trzeba zmieniony zostanie konkordat. - Jeżeli rząd będzie trzymał się wydanej w 1997 r. deklaracji wyjaśniającej do konkordatu, którą zaakceptowała Stolica Apostolska może spokojnie dokonywać reformy nie obawiając się, ze strona kościelna może złożyć formalne weto - uważa dr Borecki.

Likwidacja Funduszu Kościelnego to, zdaniem prawnika, dobry pomysł. Choć oczywiście można się zastanawiać np. nad tym, "czy nie zostawić części środków przeznaczonych ochrony zabytków i działalności oświatowo-wychowawczej". Ale prawnik przypomniał, że finansowanie takiej działalności już teraz odbywa się z pominięciem Funduszu. - środki na renowację zabytków przeznaczane są np. z funduszu którymi administruje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego - przypomniał ekspert.

Dr Borecki zwrócił uwagę, że Kościół ma prawo do prowadzenia własnego systemu ubezpieczeń. - Nie podlega on regulacjom dotyczącym działalności gospodarczej. Czyli nie podlega opodatkowaniu jak "zwykła" działalność gospodarcza - dodał prawnik.

Nie wiadomo, kiedy pojawi się projekt ustawy włączający księży do powszechnego systemu emerytur. Pracami ma kierować min. Michal Boni.

Pamiętajmy o mniejszych kościołach

Zdaniem dr Pawła Boreckiego nie można zapominać, że likwidacja Funduszu Kościelnego uderzy nie tylko w Kościół katolicki. - Otrzymałem już alarmistyczne sygnały od moich przyjaciół z mniejszych kościołów. Mówią, że chyba pójdą na żebry. No niestety trzeba będzie oszczędzać - mówił gość Komentarzy Radia TOK FM.

Ale wprowadzenie zmian według eksperta jest konieczne. - To jest jedyne rozwiązanie, które jest zgodne z zasadą wolności sumienia i wyznania. Bo nie można zmuszać człowieka do finansowania instytucji, z która się nie utożsamia - uważa.

Po expose premiera: Episkopat gotowy do rozmów>>

Nowy rząd Donalda Tuska [ZDJĘCIA MINISTRÓW] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM