Szwajcarskie konto zdradziło generała C.? Dziś konfrontacja ws. LOT-u i STOEN-u

Były szef UOP weźmie dziś udział w konfrontacji podejrzanych w śledztwie ws. korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN - poinformowała katowicka prokuratura. W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" i ?Gazecie Wyborczej? nowe szczegóły dotyczące zatrzymanego przedwczoraj generał Gromosława C. Z kolei RMF FM ujawnia, że to zeznania Marka Dochnala pogrążyły generała Gromosława C.

Katowicka prokuratura zaplanowała na dziś konfrontacje podejrzanych w śledztwie ws. korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN. Wśród nich jest były szef UOP gen. Gromosław C., który usłyszał zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii.

- Dziś od rana będą przeprowadzane konfrontacje z udziałem podejrzanych. Zostanie też przesłuchany jeden z podejrzanych, którego nie udało się przesłuchać wczoraj z uwagi na późną porę - powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski.

Sprawa toczy się od 2009 roku. Rzeczniczka warszawskiej prokuratury Monika Lewandowska mówi "Rzeczpospolitej", że dopiero kilka dni temu śledczy otrzymali tłumaczenie materiałów od Szwajcarów otrzymanych w ramach pomocy prawnej. "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza" niezależnie ustaliły, że otrzymali oni wyciągi ze szwajcarskiego konta generała.

"To Dochnal pogrążył Gromosława C."

- W tym śledztwie nikomu nie postawiono zarzutów - mówi zaś "Rz" rzeczniczka prokuratury. Z informacji gazety wynika, że śledztwo zostało wszczęte na podstawie zeznań Petera V., szwajcarskiego bankiera, okrzykniętego kasjerem lewicy. To właśnie on ujawnił, że C. miał otrzymać pieniądze na swoje szwajcarskie konto - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Z kolei RMF FM ujawnia, że to zeznania Marka Dochnala pogrążyły generała Gromosława C. Ponad 6 lat temu lobbysta opowiadał o prywatyzacji między innymi cementowni Ożarów. Wtedy też wymienił inne prywatyzacje, w których udział miał brać Gromosław C. Po weryfikacji części informacji, potwierdziły się sugestie między innymi właśnie Dochnala.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach postawiła zarzuty 5 osobom, w tym byłemu szefowi Urzędu Ochrony Państwa, Gromosławowi C., który przedwczoraj został zatrzymany w Warszawie.

Prokuratura: Jutro kolejne przesłuchania, będą kolejne zatrzymania

"Prywatyzacje LOT i STOEN"

Zarzuty mają związek z nieprawidłowościami przy prywatyzacji LOT i STOEN w latach 1998-2004. Chodzi o kwotę miliona dolarów w przypadku LOT i 1,4 milionów euro w przypadku STOEN-u. Wszystkim 5 zatrzymanym postawiono zarzuty korupcyjne oraz prania brudnych pieniędzy. Zatrzymała ich grupa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Centralnego Biura Śledczego. Wśród zatrzymanych jest doradca ministra skarbu oraz osoby, których firmy współdziałały przy prywatyzacjach.

Byłego szefa UOP Gromosława C. zatrzymano tylko w związku z prywatyzacją STOEN-u.

Więcej czytaj w "Gazecie Wyborczej" >>>

''Jak mogłam? Nigdy nie pomyślałam o sobie" [FRAGMENTY KSIĄŻKI D. WAŁĘSY]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM