Nowa 20-złotówka! Banknot z Marią Skłodowską-Curie już w obiegu

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób NBP upamiętnił 100. rocznicę przyznania wybitnej uczonej Nagrody Nobla.

Jest to drugi banknot z wizerunkiem noblistki. Pierwszy o nominale 20 000 złotych został wycofany z obiegu w 1995 roku w związku z denominacją naszej waluty. Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek zdobi współczesny polski banknot.

Przednią stronę banknotu zdobi wizerunek uczonej oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej znajduje się medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: "Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".

Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w nakładzie 60 tys. sztuk.

Wszystkie stare banknoty PRL. Zobacz galerię zdjęć >>

DOSTĘP PREMIUM