Solidarność: Kwaśniewski na rocznicy Wujka? Sorry Winnetou

- Przykro nam jest, że Lecha Wałęsy nie będzie pod Wujkiem- mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Oprócz Wałęsy zaproszenie na uroczystości poświęcone 30 rocznicy wydarzeń w kopalni Wujek otrzymał jeszcze tylko urzędujący prezydent Bronisław Komorowski. - Wiemy, że będzie. Lech Kaczyński nie żyje , a Kwaśniewski... sorry Winnetou- dodaje Kolorz.

Na uroczystości pod Krzyżem upamiętniającym ofiary pacyfikacji KWK Wujek zaproszenia dostali również prawie wszyscy premierzy III RP - Z wyjątkiem tych wywodzących się ze środowiska komunistycznego, które w jakiejś tam części odpowiedzialne jest za to co działo się 30 lat temu- precyzuje Kolorz. Zaproszeń nie dostali więc: Józef Oleksy, Marek Belka, Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz.

Były prezydent Lech Wałęsa ma oddać hołd górnikom z kopalni Wujek nie szesnastego a pierwszego grudnia, kiedy przyjedzie na Śląsk na Barbórkę - Wiemy , że prezydent chodzi własnymi drogami, ale może jeszcze zmieni zdanie. Naprawdę fajnie byłoby, żeby tutaj był - ma nadzieję Kolorz.

30 lecie grudnia

W tym roku decyzją władz Solidarności to właśnie w województwie śląskim odbędą się centralne obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Odbędzie się tam kilkanaście wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z nich będzie multimedialny spektakl przy Krzyżu Kopalni Wujek w Katowicach pt. "16.12.81".

Od Kukiza do Łukaszewicza. "Wypuścimy wrony"...

W pobliżu Krzyża zostaną ustawione ogromne ekrany , na których wyświetlane będą filmy i zdjęcia. Na scenie o wystąpią m.in. Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz, Ryszard Rynkowski, Luxtorpeda i De Press oraz Olgierd Łukaszewicz, który czytał będzie wiersze. - Nad kopalnią latał będzie helikopter. W pewnym momencie wypuścimy z niego wrony, a właściwie imitację ptaków- opowiada przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie oraz sekretarz Komitetu Organizacyjnego Przemysław Miśkiewicz. Widowisko będzie transmitowane przez program 1 TVP.

Dwa miliony

Oprócz tych widowisk organizatorzy zapanowali jeszcze sporo innych wydarzeń. O północy dwunastego grudnia na schodach Teatru Śląskiego, zostanie odczytana lista ok. 3300 nazwisk osób represjonowanych oraz zabitych w stanie wojennym. 14 grudnia odbędą się obchody 30 rocznicy rozpoczęcia podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu, a dzień później obchody 30 rocznicy pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju.

Organizacja uroczystości kosztować ma ok. 2 mln zł. Złożyli się m.in.: NSZZ "Solidarność" Region Śląsko-Dąbrowski, Urząd Marszałkowski w Katowicach, Urząd Miasta w Katowicach oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TOK FM PREMIUM