Ekologiczna autostrada? Przy budowie A2 na ekologię wydano aż...

PRZEGLĄD PRASY. Ponad 100-kilometrowy odcinek A2 do Świecka może pretendować do tytułu najbardziej ekologicznej inwestycji infrastrukturalnej w Unii Europejskiej - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Ochrona środowiska pochłonęła bowiem aż 25 procent jej budżetu, czyli miliard trzysta milionów złotych.

Powodem tak dużej dbałości o ekologię, jest fakt, że 85 procent trasy łączącej Polskę z Europą Zachodnią przebiega przez tereny leśne, w tym obszary chronione Natura 2000. "Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że kluczem do sukcesu okazała się ścisła współpraca z organizacjami ekologicznymi już na wstępnym etapie inwestycji.

Autostrada łącząca Polskę z Europą wreszcie gotowa!

W dialogu brały udział między innymi Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Polski Klub Ekologiczny oraz leśnicy z Lasów Państwowych. "Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że najbardziej kosztowne okazało się utworzenie blisko 200 przejść dla zwierząt, zlokalizowanych gęściej niż co 700 metrów.

Dla największych zwierząt wybudowano aż 35 bezkolizyjnych skrzyżowań. Koszt jednego sięga około 20 milionów złotych. Na kolejnych miejscach pod względem kosztów ekologicznych znalazło się 20 kilometrów ekranów akustycznych.

Airbus zatańczył nad lotniskiem. Mistrzowskie lądowanie [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM