Spotkanie MON z rodzinami poległych żołnierzy. W końcu mają propozycję

Dziś o 17 wiceminister MON Czesław Mroczek w końcu spotka się z pełnomocnikami rodzin żołnierzy zabitych na misjach w Iraku, Afganistanie i Macedonii. Podczas spotkania przedstawiona zostanie propozycja resortu dotycząca wysokości rekompensat dla bliskich.

Ministerstwo Obrony Narodowej długo zwlekało z ostateczną decyzją w sprawie zadośćuczynień dla rodzin żołnierzy poległych na misjach wojskowych. Sprawę przeciągało m.in. formowanie rządu. Jak zapewniał wiceminister Czesław Mroczek, propozycja resortu jednak w tej sprawie jest gotowa.

Urzędnicy resortu spotkają się dziś z prawnikami rodzin, które chcą otrzymać pieniądze. Mowa o 250 tys. złotych na osobę. O pieniądze ubiega się 85 osób, członków rodzin żołnierzy poległych w Iraku, Afganistanie, a także dwóch komandosów, którzy zginęli w 2003 roku w Macedonii.

Resort ma zaproponować wypłatę zadośćuczynień w jednakowej wysokości dla każdego z najbliższych członków rodzin poległych. Wysokość odszkodowania, ma zależeć od stopnia pogorszenia się sytuacji materialnej konkretnej osoby. Na taką segregację nie zgadzają się ani prawnicy, ani same rodziny poległych na misjach.

DOSTĘP PREMIUM