Lekarze grożą: Od stycznia leki bez refundacji, np. 100 zł za insulinę!

Już kilkadziesiąt tysięcy lekarzy protestuje przeciwko nowym zasadom wystawiania recept. Zapowiadają, że od stycznia będą wypisywać leki bez refundacji. Z taką receptą chory zapłaci np. za insulinę 100 zł zamiast 3,2 zł - czytamy w dzisiejszym wydaniu ? Gazety Wyborczej?.

Co robić z receptami, zdecydują w piątek przedstawiciele wszystkich okręgowych izb lekarskich. - Próbowaliśmy się dogadać z Ministerstwem Zdrowia. Bez skutku - mówi Maciej Hamankiewicz, szef Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Pełnopłatnymi receptami Izba zagroziła już miesiąc temu. Wtedy lekarze zażądali zmian w ustawie refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia. Zgodnie z jej przepisami lekarz wypisując receptę na lek refundowany, musi sam potwierdzić, czy pacjent jest ubezpieczony. Jeśli tego nie zrobi NFZ, może zażądać od niego zwrotu pieniędzy za refundację, nałożyć karę, a nawet odebrać mu prawo do wypisywania leków z refundacją. Lekarze byli oburzeni, że NFZ przerzuca na nich obowiązek sprawdzania, czy ktoś jest ubezpieczony, czy nie.

Teraz są jeszcze bardziej niezadowoleni.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej" .

Wielka feta na otwarcie A2. Zobacz kto uświetnił imprezę [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM