Rewolucja w onkologii? Wprowadzą referencyjność szpitali

PRZEGLĄD PRASY. Onkolodzy szykują się do rewolucji: najtrudniejsze terapie poprowadzą tylko wybrane ośrodki - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta wyjaśnia, że eksperci z całej Polski podzielili szpitale i oddziały onkologiczne na trzy grupy w zależności od tego, jak zaawansowane leczenie można tam prowadzić. Chodzi o to, by między innymi poprawić organizację terapii chorych z nowotworami.

Tańsze, mniej skomplikowane procedury byłyby wykonywane w mniejszych ośrodkach: szpitalach wojewódzkich lub dobrych szpitalach powiatowych. Odciążyłoby to najbardziej specjalistyczne placówki i obniżyło koszty leczenia - czytamy w "Rzeczpospolitej". Do szpitali z pierwszego - najniższego stopnia referencyjności trafialiby pacjenci, którzy przeszli już operację i leczenie, a teraz wymagają kontroli. Najbardziej zaawansowane leczenie drogimi lekami, radioterapię prowadziłyby najbardziej wyspecjalizowane placówki.

Niektórzy lekarze obawiają się jednak, że wprowadzenie referencyjności szpitali ograniczy dostęp pacjentów do specjalistycznego leczenia. Tylko ci z największą siłą przebicia dostaną się do najlepszych placówek.

20 urodziny Radia Maryja. Tysiące słuchaczy świętują w Toruniu>>

TOK FM PREMIUM