Kupuj odpowiedzialnie: złoty siedemdziesiąt za zabawkę (pracownikowi w Chinach)

Złoty siedemdziesiąt za zabawkę. Tyle średnio oferują światowe koncerny fabrykom w Chinach za zabawkę sprzedawaną w Polsce po kilkadziesiąt złotych - wynika z informacji Polskiej Zielonej Sieci. Kampania ?Kupuj odpowiedzialnie zabawki? ma uświadomić Polakom, jak łamane są prawa pracownika przy ich produkcji.

Jeśli kupujemy zabawkę wyprodukowaną w Chinach, możemy być niemal pewni, że została ona wyprodukowana z łamaniem praw pracownika - zapewnia koordynatorka kampanii Justyna Szambelan. - Do fabryk zatrudniani są nieletni, którzy muszą pracować jak dorośli, pracownicy nie otrzymują żadnych szkoleń. Często dochodzi do wypadków, zatruć chemikaliami i przewlekłych chorób - opowiada.

Potwierdza to Yang Yu, która pracowała w wielu fabrykach zabawek i sprzętów elektronicznych w Shenzen w południowych Chinach. Wielokrotnie zmieniała pracodawców w nadziei na poprawę warunków pracy, lecz gdy sytuacja wszędzie okazała się równie zła, zdecydowała się mówić o problemach pracowników chińskich fabryk jako świadek. Dzisiaj odwiedziła Gdańsk.

- Musimy pracować po jedenaście, dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu, na pracowników się krzyczy, używa przekleństw - opowiada. - Sypiamy po dziewięć osób w pokoju, warunki są bardzo trudne. Płaca minimalna w moim regionie to w przeliczeniu siedemset złotych. Z tego potrąca się jeszcze koszty wyżywienia i zakwaterowania. Bardzo trudno jest coś odłożyć i wysłać rodzinie na wieś. Rodziny widzimy właściwie raz w roku - dodaje.

Organizatorzy akcji "Kupuj odpowiedzialnie zabawki" promują lokalnych producentów i firmy, które praw pracownika nie łamią. Nie zachęcają jednak do totalnego bojkotu chińskich produktów, ale do zwrócenia uwagi ich producentom, choćby e-mailem: Trzeba się angażować, być świadomym konsumentem - przekonuje Szambelan. - Musimy szukać dróg, które uświadomią dużym firmom, że nam to nie odpowiada - dodaje koordynatorka kampanii.

Więcej informacji na stronie ekonsument.pl

TOK FM PREMIUM