Sułtan Brunei kupi 12 śmigłowców Black Hawk z Polski [WIDEO]

Firma Sikorsky Aircraft podpisała kontrakt z Ministerstwem Obrony Brunei na dostawę helikopterów S-70i Black Hawk. Maszyny zostaną wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.

Umowa obejmuje również zapewnienie części zamiennych, szkoleń oraz wyposażenia obsługi naziemnej. Kontrakt przewiduje też możliwość zakupu kolejnych dziesięciu helikopterów. Dla pracowników PZL Mielec oznacza to pewną pracę na najbliższych kilka lat. Umowa z ministerstwem obrony Brunei obejmuje również zapewnienie części zamiennych, szkoleń oraz wyposażenia serwisu i obsługi śmigłowców. Kontrakt przewiduje też możliwość zakupu kolejnych dziesięciu helikopterów.

Pierwsze dostawy zaplanowano na początek 2013 roku. Co ciekawe, piloci Brunei szkolenia na symulatorach rozpoczną jeszcze przed dostawą Black Hawków.

Jak zapewnia firma Sikorsky - właściciel fabryki w Mielcu - producent chce zapewnić Brunei szkolenia i wsparcie logistyczne przez cały okres użytkowania helikopterów.

Black Hawk z Mielca czyli jak Polacy produkują jeden z najlepszych helikopterów świata

Niezawodne i doskonałe

Maszyny Black Hawk słyną z niezawodności, doskonałych osiągów oraz odporności na działania bojowe w wielozadaniowych operacjach. Obecnie ponad 3 tysiące tych maszyn jest użytkowanych w 30 krajach na całym świecie, m.in. przez armię Stanów Zjednoczonych. Pierwszą maszynę S-70i Black Hawk - komercyjna wersja wojskowego UH-60 Black Hawk - wyprodukowano w PZL Mielec w marcu 2010 r. Od tego czasu na Podkarpaciu powstało dziewięć całych śmigłowców oraz ponad 60 kadłubów. Firma chce w tym roku łącznie wyprodukować dziewięć maszyn, w 2012 r. - 12. Od 2013 r. produkować rocznie po 20 śmigłowców.

Zakłady od 2007 r. należą do amerykańskiej firmy Sikorsky Aircraft Corporation, części koncernu United Technologies.

Black Hawk na ziemi i w powietrzu [ZOBACZ ZDJĘCIA]>>

 

Nowy album zdjęć seksownej Marilyn. Sesja 6 tygodni przed śmiercią

TOK FM PREMIUM